ԿԲ-ն կառավարության հետ քննարկում է մարզերում երեխա ունեցողների համար հիփոթեքային վարկերի սուբսիդավորումն ավելացնելու հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կենտրոնական բանկը կառավարության հետ քննարկում է հիփոթեքային վարկի մարման տոկոսադրույքների սուբսիդավորումը մարզերում երեխաներ ունեցողների համար ավելացնելու հնարավորությունը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին Ազգային ժողովում ասաց ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանը` պատասխանելով «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Մանե Թանդիլյանի հարցին, թե արդյոք դիտարկում են նոր հիփոթեքային ծրագրեր:
«Դիտարկվում են մի քանի հիփոթեքային նոր ծրագրեր, ու մի քանի փոփոխություն այս պահին շրջանառության մեջ է կառավարությունում: Վերջերս քննարկում եղավ, որ մարզում երեխաներ ունեցողների սուբսիդավորումը ավելացնենք: Հարցը քննարկման ներքո է, դա վերաբերելու է թե ազգային հիփոթեքային ընկերության միջոցով տրամադրվող վարկերին, թե «Մատչելի բնակարան` երիտասարդ մասնագետներին» և այլ ծրագրերին»,-ասաց Ջավադյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ առաջարկում են սուբսիդավորումն ավելացնել կես տոկոսից մեկ տոկոսով: ԿԲ նախագահը նշեց, որ դա դիտարկում են որպես սոցիալական ծրագիր, որ շատ երեխա ունեցողներին պետությունն ավելի շատ սուբսիդավորի: Կախված երեխաների քանակից՝ մարդիկ հնարավորություն կունենան ավելի քիչ վճարել:
Պետական տարբեր ծրագրերովհիփոթեքային վարկի մարման տոկոսադրույքների սուբսիդավորումը կատարվում է 2 տոկոսի շրջանակում:

ЦБ Армении обсуждает с правительством вопрос увеличения в областях субсидирования ипотечных кредитов для семей с детьми
Центральный банк Армении обсуждает с правительством возможность увеличения в регионах субсидирования процентных ставок по ипотечному кредиту для семей с детьми. Как передает Арменпресс, об этом сказал председатель ЦБ, Артур Джавадян, отвечая на вопрос депутата от фракции “Просвещенная Армения”, Мане Тандилян о том, рассматриваются ли новые ипотечные программы.
“Рассматривается несколько новых ипотечных программ, и несколько изменений в настоящее время находятся в обращении в правительстве. Недавно обсуждалось увеличение субсидий в областях для имеющих детей. Вопрос находится в стадии обсуждения, это касается как кредитов, предоставляемых посредством национальной ипотечной компании, так и программы “Доступное жилье молодым специалистам”, - сказал Джавадян.
Он сообщил, что предлагает увеличить субсидирование от пол процента до процента. Председатель ЦБ отметил, что рассматривают это как социальную программу, чтобы государство больше субсидировало бы имеющих много детей.