Ֆինանսների նախարարը նախորդ տարվա տնտեսության աճի կառուցվածքը գոհացուցիչ չի համարում
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում նախորդ տարվա տնտեսական աճի կառուցվածքում ֆինանսների նախարարության սպասումները չեն արդարացվել: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Ազգային ժողովում 2018-ի պետական բյուջեի կատարման մասին տարեկան հաշվետվությունը ներկայացնելիս այս մասին ասաց նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը:
«Տնտեսական աճի կառուցվածքին ուշադրություն դարձնելիս պետք է արձանագրենք, որ այն փոփոխությունները, որոնք ակնկալում ենք և որոնց ուղղությամբ ջանք ենք ներդնում, չենք կարող գնահատել, որ իրենց ցանկալի արդյունքը տվել են 2018-ին: Այդ աճի մեջ մեծ կշիռ ունի ծառայությունների ոլորտը: Մեր սպասումները չեն կարող գնահատվել որպես ցանկալի արձանագրում: Եվ սա մեզ հուշում է, որ այն գործողություններն ու հայտարարած նպատակները, որոնք արձանագրվել են կառավարության ծրագրում, այլընտրանք չունեն. պիտի ջանք գործադրենք, որ փոխվի տնտեսության կառուցվածքը, որ ունենանք այնպիսի տնտեսություն, որը հայտարարել ենք: Սակայն 2018-ի համար ունենք այն, ինչ ունենք»,-ներկայացրեց Ջանջուղազյանը:
Նա միևնույն ժամանակ նշեց, որ գնաճային ցուցանիշները մնացել են օրենքով նախատեսված միջակայքում, մոտ 4 տոկոս էր կանխատեսվում: Գնաճը կազմել է 2.5 տոկոս, որը բացատրվում է հիմնականում ոչ պարենային ապրանքների գների աճով, սննդամթերքը և ոչ ալկոհոլային խմիչքների գներն աճել են 0.9 տոկոսային կետով: Միջին ամսական անվանական աշխատավարձը կազմել է 172 հազար 727 դրամ: Ընդ որում, պետական հատվածում աշխատավարձը շարունակում է մնալ ավելի ցածր, քան մասնավորում:

Министр финансов не считает структуру роста экономики за прошлый год удовлетворительной
В структуре прошлогоднего экономического роста в Армении ожидания Минфина не оправдались. Как передает Арменпресс, об этом заявил министр финансов Армении, Атом Джанджугазян, представляя годовой отчет об исполнении государственного бюджета Армении на 2018 год.
“Обращая внимание на структуру экономического роста, мы должны констатировать, что те изменения, которые мы ожидали и в направлении которых прилагаем усилия, не дали в 2018 году желаемый результат. В этом росте значительное место имеет сфера услуг. И это нам подсказывает, что те действия и заявленные цели, которые были зафиксированы в программе правительства, не имеют альтернативы. Мы должны приложить усилия для изменения структуры экономики, чтобы иметь ту экономику, о которой заявляли. Но на 2018 год мы имеем то, что имеем”, - отметил Джанджугазян.
В то же время он отметил, что инфляционные показатели остались в предусмотренных законом рамках, прогнозировалось около 4%. Инфляция составила 2,5%, что объясняется в основном ростом цен на непродовольственные товары, цены на продукты питания и безалкогольные напитки выросли на 0,9 процентных пункта. Среднемесячная номинальная зарплата составила 172 тыс. 727 драмов.При этом зарплата в госсекторе продолжает оставаться ниже, чем в частном.