Թուրքիայի դատարանը 119 զինվորականների ցմահ բանտարկության դատապարտեց պուտչիստների գործով. NTV
Դատապարտվածների թվում կան ռազմական օդաչուներ, որոնք չհաջողված պուտչի գիշերը ռումբեր են նետել եւ կրակ բացել մայրաքաղաքում հետախուզական ծառայության, խորհրդարանի եւ անվտանգության վարչության շենքերի վրա: Այդ անձինք վեցից մինչեւ 29 ցմահ պատժաժամկետ են ստացել: Նախկին գնդապետ Ուղուր Կապտանը, որը դավադիրների կողմից բռնված զինված ուժերի գլխավոր շտաբի այն ժամանակվա պետ Խուլուսի Աքարին ուղղաթիռով հասցրել Է նախագահական պալատի տարածք, ստացել Է 29 ցմահ բանտարկություն կամ մոտավորապես 3,9 հազար տարվա կալանք գործած հանցագործությունների միագումարով:
2016 թվականի հուլիսի 15-ին Թուրքիայի զինուժերի մի խումբ զինվորներ ու սպաներ պետական հեղաշրջման եւ նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին բռնելու փորձ են ձեռնարկել: Հիմնական դիմակայությունը ծավալվել Է Ստամբուլում եւ Անկարայում, զոհվել Է 250 մարդ, չհաշված պուտչիստներին, վերքեր Է ստացել ավելի քան 2 հազար մարդ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: суд в Турции приговорил 119 военных к пожизненным заключениям по делу путчистов
Суд Анкары приговорил в четверг 119 турецких военнослужащих к пожизненным заключениям за участие в попытке государственного переворота в июле 2016 года. Об этом сообщает телеканалNTV.
Среди осужденных есть военные пилоты, которые в ночь неудавшегося путча сбросили бомбы и открыли огонь по зданиям разведывательной службы, парламента и управления безопасности в столице. Эти лица получили от шести до 29 пожизненных. Экс-полковник Угур Каптан, который на вертолете доставил захваченного заговорщиками тогдашнего начальника Генштаба ВС Хулуси Акара на территорию президентского дворца, также получил 29 пожизненных или порядка 3,9 тыс. лет тюрьмы по совокупности содеянных преступлений,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
15 июля 2016 года группа солдат и офицеров ВС Турции предприняла попытку государственного переворота и захвата президента Реджепа Тайипа Эрдогана. Основное противостояние развернулось в Стамбуле и Анкаре, погибли 250 человек, не считая путчистов, более двух тысяч получили ранения.