«Արմենպրես»-ը հրապարակում է Ջաննի Բուքիքիոյի՝ Նիկոլ Փաշինյանին ուղղված նամակի բնագրի պատճենը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:«Արմենպրես»-ը հրապարակում է Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահ Ջաննի Բուքիքիոյի՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ուղղված նամակի բնագրի պատճենը:
Ներկայացնում ենք նաև նամակի ոչ պաշտոնական թարգմանությունը.
«Հարգարժան պարոն վարչապետ,
Ես գրում եմ Ձեզ ի շարունակումն ս.թ. ապրիլի 11-ին Ստրասբուրգում կայացած մեր հանդիպման, որի ընթացքում մենք վերահաստատեցինք Հայաստանի և Վենետիկի Հանձնաժողովի միջև սերտ համագործակցություն ծավալելու մեր շահագրգռվածությունը:
Ես վերջերս տեղեկացադատականհամակարգում վճռական բարեփոխումների և անգամ «վեթթինգի» իրականացման վերաբերյալ Ձեր կոչերի մասին: Դուք ափսոսանքով նշում եք, որ դատական համակարգը չի վայելում բնակչության վստահությունը և համարում եք, որ կոռումպացված ու անընդունակ դատավորները պետք է հրաժարական տան կամ հեռացվեն:
Արդարադատության համակարգի նկատմամբ հանրության վստահությունն, անշուշտ, արդյունավետ կերպով աշխատող ժողովրդավարական երկրի կարևոր հատկանիշներից է, և ես տեղյակ եմ, որ դատական համակարգի նկատմամբ այդպիսի վստահությունը ցավալիորեն չի բավարարում Հայաստանում:
Վենետիկի հանձնաժողովը արդեն իսկ ընդունել և աջակցել է բովանդակային բարեփոխումների ու անգամ «վեթթինգի» ընթացակարգի իրականացումը նման իրավիճակում գտնվող եվրոպական այլ երկրներում:
Սակայն, ես պետք է ընդգծեմ, որ Վենետիկի Հանձնաժողովը նաև հաստատում է, որ դատական համակարգի բարեփոխումներն անհրաժեշտ է մշակել և իրականացնել իրավական միջոցներով, համաձայն Սահմանադրության, և հաշվի առնելով օրենքի գերակայության և մարդու իրավունքների հարգանքի վերաբերյալ եւրոպական չափանիշները: Այդպիսի բարեփոխումները կարող են հասնել օրենքի գերակայության ամրապնդմանն ուղղված իրենց նպատակին և կարող են նպաստել ձեր երկրի ժողովրդավարական ձգտումների իրականացմանը միայն եթե այդ չափանիշները հարգված են:
Վենետիկի Հանձնաժողովը պատրաստակամ է օժանդակելու Ձեզ՝ Հայաստանի դատական համակարգի նկատմամբ վստահության վերականգնման նպատակով իրականացվելիք բարեփոխումների մշակման հարցում՝ հարգելով Հայաստանի սահմանադրությունն ու համապատասխան միջազգային չափանիշները»:

Official transcript and copy of Venice Commission President Buquicchio’s letter to PM Pashinyan
YEREVAN, MAY 28, ARMENPRESS. As reported earlier, President of the Venice Commission Gianni Buquicchio had addressed a letter to Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan regarding the planned reforms in the judiciary.
Due to technical delays the transcript of the original letter was not available during the publishing of the earlier article.
Now, ARMENPRESS presents the scanned copy of Buquicchio’s original letter, as well as a transcript.
“Dear Prime Minister, I follow up to our constructive meeting in Strasbourg of 11 April 2019, during which we reiterated our interest in close co-operation between Armenia and the Venice Commission. I have learned about your recent call for sweeping reforms, and even a vetting, of the judiciary in Armenia. You deplore that the judiciary does not enjoy the trust of the population and consider that corrupt and incapable judges should resign or be removed. Public trust in the judiciary is certainly a very important feature of a well-functioning democratic country and I am aware that such trust in the judiciary is sadly lacking in Armenia. The Venice Commission has already accepted and supported substantive reforms and even vetting procedures concerning the judiciary in other European countries in a similar situation. I need to underline, however that the Venice Commission has also stated that judicial reform must be devised and carried out by legal means, in compliance with the Constitution and taking into account European standards concerning the rule of law and respect for human rights. Such reforms can accomplish their aim of furthering the rule of law and can contribute to the realization of the democratic aspirations of your country only if such standards are respected. The Venice Commission stands ready to assist you in designing a judicial reform suitable to restore trust in the Armenian judiciary while fully respecting the Armenian constitution and the applicable international standards.