«Արմենպրես»-ը հրապարակում է Ջաննի Բուքիքիոյի՝ Նիկոլ Փաշինյանին ուղղված նամակի բնագրի պատճենը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:«Արմենպրես»-ը հրապարակում է Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահ Ջաննի Բուքիքիոյի՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ուղղված նամակի բնագրի պատճենը:
Ներկայացնում ենք նաև նամակի ոչ պաշտոնական թարգմանությունը.
«Հարգարժան պարոն վարչապետ,
Ես գրում եմ Ձեզ ի շարունակումն ս.թ. ապրիլի 11-ին Ստրասբուրգում կայացած մեր հանդիպման, որի ընթացքում մենք վերահաստատեցինք Հայաստանի և Վենետիկի Հանձնաժողովի միջև սերտ համագործակցություն ծավալելու մեր շահագրգռվածությունը:
Ես վերջերս տեղեկացադատականհամակարգում վճռական բարեփոխումների և անգամ «վեթթինգի» իրականացման վերաբերյալ Ձեր կոչերի մասին: Դուք ափսոսանքով նշում եք, որ դատական համակարգը չի վայելում բնակչության վստահությունը և համարում եք, որ կոռումպացված ու անընդունակ դատավորները պետք է հրաժարական տան կամ հեռացվեն:
Արդարադատության համակարգի նկատմամբ հանրության վստահությունն, անշուշտ, արդյունավետ կերպով աշխատող ժողովրդավարական երկրի կարևոր հատկանիշներից է, և ես տեղյակ եմ, որ դատական համակարգի նկատմամբ այդպիսի վստահությունը ցավալիորեն չի բավարարում Հայաստանում:
Վենետիկի հանձնաժողովը արդեն իսկ ընդունել և աջակցել է բովանդակային բարեփոխումների ու անգամ «վեթթինգի» ընթացակարգի իրականացումը նման իրավիճակում գտնվող եվրոպական այլ երկրներում:
Սակայն, ես պետք է ընդգծեմ, որ Վենետիկի Հանձնաժողովը նաև հաստատում է, որ դատական համակարգի բարեփոխումներն անհրաժեշտ է մշակել և իրականացնել իրավական միջոցներով, համաձայն Սահմանադրության, և հաշվի առնելով օրենքի գերակայության և մարդու իրավունքների հարգանքի վերաբերյալ եւրոպական չափանիշները: Այդպիսի բարեփոխումները կարող են հասնել օրենքի գերակայության ամրապնդմանն ուղղված իրենց նպատակին և կարող են նպաստել ձեր երկրի ժողովրդավարական ձգտումների իրականացմանը միայն եթե այդ չափանիշները հարգված են:
Վենետիկի Հանձնաժողովը պատրաստակամ է օժանդակելու Ձեզ՝ Հայաստանի դատական համակարգի նկատմամբ վստահության վերականգնման նպատակով իրականացվելիք բարեփոխումների մշակման հարցում՝ հարգելով Հայաստանի սահմանադրությունն ու համապատասխան միջազգային չափանիշները»:

«Арменпресс» публикует копию оригинала письма ДжанниБукиккиопремьер-министру НиколуПашиняну.
«Арменпресс»публикует копию оригинала письма президента Венецианской комиссии ДжанниБукиккиопремьер-министру НиколуПашиняну.
Представляем неофициальный перевод письма.
Я пишу Вам в продолжение нашей встречи в Страсбурге 11 апреля, в ходе которой мы подтвердили нашу заинтересованность в установлении тесного сотрудничества между Арменией и Венецианской комиссией.
Недавно я узнал о Ваших призывах к решительным реформам в судебной системе и даже «веттинге».Вы с сожалением отмечаете, что судебная система не пользуется довериемобщества, и считаете, что коррумпированные и неспособные судьи должны подать в отставку или уволены.
Доверие общества к системе правосудия, безусловно, является одной из важнейших чертдемократической, эффективно действующей страны, и я знаю, что такого доверия к судебной системев Армении, к сожалению, недостает.
Венецианская комиссия уже приняла и поддержала реализацию содержательных реформ и даже процедуры «веттинга» в других европейских странах.
Однако должен подчеркнуть, что Венецианская комиссия также подтверждает, что судебная реформа должна разрабатываться и осуществляться правовыми способами - в соответствии с Конституцией, с учетом европейских критериев верховенства права и уважения прав человека.Такие реформы могут достичь цели —укрепления верховенства закона, и могут способствовать демократическим устремлениям вашей страны, но только если эти критерии уважаются.
Венецианская комиссия готова оказывать Вам поддержку в разработке мер по укреплению доверия в Армении— уважая Конституцию Армении и соответствующие международные стандарты».