Ճապոնիայի վարչապետը հունիսին կարող Է Իրան այցելել միջնորդական առաքելությամբ. NHK
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեն հունիսին կարող Է Իրան այցելել հնարավոր միջնորդական առաքելությամբ՝ նպատակ ունենալով նորմալացնել Վաշինգտոնի եւ Թեհրանի հարաբերությունները: Այս ուղեւորության վերաբերյալ վերջնական որոշումը կընդունվի ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ մայիսի 25-29-ը Ճապոնիա կատարելիք այցից հետո: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, մայիսի 24-ին հայտնել Է NHK հեռուստաալիքը:
Վարչապետի՝ Թեհրան հնարավոր ուղեւորության հարցը կարող Է, մասնավորապես, քննարկվել մայիսի 24-ին Տոկիոյում ԱՄՆ-ի նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով օգնական Ջոն Բոլթոնի հետ Սինձո Աբեի զրույցի ընթացքում, գրում Է Kyodo լրատվական գործակալությունը:
Մինչ այդ մայիսի 16-ին Աբեն Տոկիոյում բանակցություններ Է վարել Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆի հետ: Ճապոնիայի վարչապետը, այդ կապակցությամբ նշում Է Kyodo-ն, մտադիր Է հնարավոր միջնորդական առաքելության համար օգտագործել ինչպես Վաշինգտոնի, այնպես Էլ Թեհրանի հետ իր լավ հարաբերությունները: Նախորդ անգամ Ճապոնիայի կառավարության ղեկավարն Իրան Է այցելել 1978 թվականին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: премьер-министр Японии в июне может посетить Иран с посреднической миссией
Премьер-министр Японии Синдзо Абэ в июне может посетить Иран с возможной посреднической миссией в целях нормализации отношений между Вашингтоном и Тегераном. Окончательное решение об этой поездке будет принято после предстоящего 25-29 мая визита президента США Дональда Трампа в Японию.Как передает Арменпресс, об этом сообщил в пятницу телеканалNHK.
Вопрос о возможной поездке премьера в Тегеран мог, в частности, обсуждаться в ходе состоявшейся в пятницу в Токио беседы Синдзо Абэ с помощником президента США по национальной безопасности Джоном Болтоном, считает информационное агентствоKyodo.
Перед этим, 16 мая, Абэ провел в Токио переговоры с главой иранского МИД Мохаммадом Джавадом Зарифом. Японский премьер, отмечает в связи с этим Kyodo, намерен использовать для возможной посреднической миссии свои хорошие отношения как с Вашингтоном, так и с Тегераном.