Անն Հիդալգոն նոր անակնկալներ է խոստացել Փարիզում Շառլ Ազանվուրի ներկայությունը նշանավորելու առումով
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մայիսի 22-ին լրանում է «Ազնավուր» հիմնադրամի համահիմնադիր, լեգենդար արտիստ Շառլ Ազնավուրի 95-ամյակը։ Մեծանուն արտիստի ծննդյան տարեդարձին ընդառաջ և ամբողջ տարվա ընթացքում աշխարհի տարբեր անկյուններում նրա արվեստը նշանավորող միջոցառումներ են կազմակերպվում։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին «Ազնավուր» հիմնադրամից, մեծ արտիստի 95-ամյակի առթիվ Փարիզի քաղաքապետարանը, համագործակցելով «Ազնավուր» հիմնադրամի հետ, Ազնավուրի ծննդյան օրվա նախօրեին՝ մայիսի 21-ին, Ֆրանսիայի մայրաքաղաքում կազմակերպել էր երկու նշանակալի միջոցառում։
Հուշատախտակի բացում
Մայիսի 21-ի առավոտյան՝ Ազնավուր ընտանիքի փարիզյան առաջին բնակարանի հասցեում՝ Փարիզի 6-րդ շրջանի Մսյո լը Պրենս 36, բացվեց մաեստրոյի հուշատախտակ։ Փարիզ ժամանելուց հետո հենց այս հասցեում է բնակություն հաստատել Ազնավուրյանների ընտանիքը, և այստեղ էլ անցել է Շառլ Ազնավուրի մանկությունը։
Հուշատախտակի բացման միջոցառմանը մասնակցել է Փարիզի քաղաքապետ Անն Հիդալգոն, Ազնավուր ընտանիքի անդամները, քաղաքային իշխանությունների ներկայացուցիչները, մեծ արտիստի երկրպագուները։
«Ազնավուր» հիմնադրամի համահիմնադիր, Ազնավուրի կրտսեր որդին՝ Նիկոլա Ազնավուրը, ողջունել է ներկաներին և ընտանիքի անունից շնորհակալություն հայտնել Փարիզի քաղաքապետին և քաղաքային իշխանություններին՝ միջոցառման կազմակերպման հարցում ցուցաբերած աջակցության համար համար։
«Վաղը մենք նշելու ենք իմ հոր ծննդյան 95-ամյակը, սակայն մենք փառաբանում ենք նրան յուրաքանչյուր օր։ Մեր ընտանիքի և «Ազնավուր» հիմնադրամի նպատակն է պահպանել Շառլ Ազանվուրի մշակութային և մարդասիրական գործունեությունն ու ժառանգությունը, փառաբանել և վառ պահել նրա հիշատակը։ Հուշատախտակի բացումը Մսյո լը Պրենս փողոցում նշանավորում է միջոցառումների շարքի մեկնարկը, որոնք կազմակերպվելու են ոչ միայն Փարիզում, այլև ամբողջ աշխարհում»,- ասել է Նիկոլա Ազնավուրը։
Փարիզի քաղաքապետ Անն Հիդալգոն իր խոսքում նշել է․
«Փարիզը հարգանքի տուրք է մատուցում Շառլ Ազնավուրին: Նա մեր քաղաքի սիրելի զավակներից է, մեր քաղաքի, որ սիրում է բոլոր նրանց, ովքեր եկել են տարբեր վայրերից և կրողն են մեծահոգության և մարդկանց առաջ բաց լինելու իր արժեքների»,- ասել է Անն Հիդալգոն։
Փարիզի քաղաքապետը նաև նշել է, որ «այլ անակնկալներ են սպասվում՝ նշանավորելու Շառլ Ազանվուրի ներկայությունը Փարիզում»։ Նա շնորհակալություն է հայտնել «Ազնավուր» հիմնադրամին՝ արտիստի հիշատակին նվիրված միջոցառումները նախաձեռնելու համար։
Համերգ Փարիզի քաղաքապետարանի մերձակա հրապարակում
Տոնակատարությունը համերգային ձևաչափով շարունակվեց Փարիզի քաղաքապետարանին հարող հրապարակում։ Համերգին ելույթներով հանդես եկան Ժոանա Մենդիլը, Եսայի Ալթունյանը, Ազնավուրին նվագակցած դաշնակահար Էրիկ Բերշոն և այլ երաժիշտներ։
----------
«Ազնավուր» հիմնադրամը ստեղծվել է Շառլ Ազնավուրի և նրա որդու՝ Նիկոլա Ազնավուրի կողմից՝ նպատակ ունենալով զարգացման ծրագրեր իրագործել մշակույթի, կրթության և բարեկեցության ապահովման ոլորտներում։ Հիմնադրամի առաքելության կարևորագույն նպատակներից է նաև մեծ արտիստի մշակութային ու մարդասիրական ժառանգության պահպանումն ու հարատևման ապահովումը։

Paris Mayor promises new surprises for marking the presence of Charles Aznavour in the city
YEREVAN, MAY 22, ARMENPRESS. May 22, 2019 marks the 95th anniversary of the co-founder of Aznavour Foundation, legendary artist Charles Aznavour. In the eve of the great artist’s birthday, different events are being organized around the world throughout the year, the Aznavour Foundation told Armenpress.
Within the framework of these celebrations, on 21 May 2019 the Paris Municipality, in cooperation with the Aznavour Foundation, organized two remarkable events in the French capital.
Opening of the memorial plaque
On the morning of May 21 a memorial plaque was inaugurated at the first Paris apartment building of the Aznavour family. The memorial plaque was placed at the 6th district of Paris, 36 rue Monsieur-le-Prince, where the Aznavouryans originally settled and where Charles Aznavour spent his childhood.
At the beginning of the ceremony Nicolas Aznavour, the co-founder of the Aznavour Foundation and the youngest son of the illustrious artist greeted all the guests. He thanked Mrs. Anne Hidalgo and the city of Paris for their support on the behalf of Aznavour family: “Tomorrow, we will celebrate my father's 95th birthday, but we celebrate his life every day. Our goal, the goal of the family and the Aznavour Foundation is to preserve the cultural and humanitarian heritage of Charles Aznavour, to honor and to make his memory live. The inauguration of the commemorative plaque on the street Monsieur Le Prince marks the launch of a long celebration campaign during which other events will be organized and monuments will be inaugurated in Paris and around the world.”
The event was attended by the large number of guests including city authorities, prominent figures and members of the Aznavour family.
During her speech, Anne Hidalgo, Mayor of Paris, mentioned: “Paris pays tribute to Charles Aznavour, a city which saw this immense talent emerge. He is the beloved child of our city, which loves those who come from elsewhere and who share its values of generosity and discovery.”
The mayor also revealed that "other surprises will come to mark the presence of Charles Aznavour in Paris" because the city wishes to pay tribute to him also in other symbolic places marking the history, the life of Charles Aznavour by his report to the French capital. She thanked the Aznavour Foundation for initiating the ambitious campaign of this tribute.
Concert on the forecourt of Paris City Hall
The celebration continued with an evening concert dedicated to Charle’s Aznavour Birthday on the forecourt of Paris City Hall. The concert featured Joana Mendil, Essaï Altounian, Eric Berchot and other musicians.
----------
The Aznavour Foundation was established by Charles Aznavour and his son Nicolas Aznavour. The goal of the Foundation is to implement development programs in the fileds of culture, education, and social welfare. One of the most important objectives of the Foundation’s mission is to preserve and perpetuate the immense cultural and humanitarian legacy of Charles Aznavour.