Նաթանյահուն խոստացել Է թույլ չտալ, որ Իրանում միջուկային զենք հայտնվի
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նաթանյահուն խոստացել Է թույլ չտալ, որ միջուկային զենք հայտնվի Իրանում, որը հայտարարել Է «միջուկային գործարքի» պարտավորություններից մասնակիորեն հրաժարվելու մասին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մենք Իրանին թույլ չենք տա միջուկային զենք ստանալ»,-ասել Է կառավարության ղեկավարը՝ ելույթ ունենալով Զոհված մարտիկների եւ ահաբեկչական գործողությունների զոհերի օրվան նվիրված արարողություններից մեկի ժամանակ:
Ավելի վաղ հայտնի Է դարձել, որ Իրանը Մեծ Բրիտանիայի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Չինաստանի եւ Ռուսաստանի դեսպաններին հայտնել Է միջուկային ծրագրի վերաբերյալ համաձայնագրի շրջանակներում «առանձին պարտավորությունների կատարումը դադարեցնելու» իր որոշման մասին: Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին նաեւ հայտարարել Է, որ եվրոպական երկրներին 60 օր Է տալիս բանակցությունների համար, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Нетаньяху пообещал не допустить появления у Ирана ядерного оружия
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху пообещал не допустить появления ядерного оружия у Ирана, объявившего о частичном отказе от обязательств "атомной сделки", сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Мы не позволим Ирану получить ядерное оружие", - сказал глава правительства, выступая на одной из церемоний Дня павших воинов и жертв терактов.
Ранее стало известно, что Иран сообщил послам Великобритании, Франции, Германии, Китая и России о своем решении "прекратить выполнение некоторых обязательств" в рамках соглашения о ядерной программе. Президент Ирана Хасан Роухани также заявил, что дает 60 дней европейским странам на переговоры.