Չինաստանը վճռականորեն պաշտպանելու Է իր ընկերությունների շահերն Իրանում
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանը հանդես Է գալիս Իրանի նկատմամբ ԱՄՆ-ի միակողմանի պատժամիջոցների դեմ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, մայիսի 8-ին հայտարարել Է ՉԺՀ-ի ԱԳ նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Գեն Շուանը:
«Չինաստանը վճռականորեն հանդես Է գալիս Իրանի նկատմամբ միակողմանի պատժամիջոցների դեմ: Մենք ափսոսանք ենք հայտնում ԱՄՆ-ի գործողությունների առնչությամբ, որոնք տանում են իրանական միջուկային ծրագրի շուրջ ստեղծված իրադրության Էսկալացմանը»,- ասել Է Գեն Շուանը ճեպազրույցում:
Նա նաեւ ընդգծել Է, որ Չինաստանը վճռականորեն պաշտպանելու Է իր ընկերությունների շահերն Իրանում: Ավելի վաղ Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին հայտարարել Է, որ Թեհրանը մայիսի 8-ին իրանական միջուկային ծրագրի մասին համաձայնագրի անդամ երկրներին հինգ նամակ Է ուղարկել իր պարտավորությունների մի մասը դադարեցնելու վերաբերյալ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Китай выступил против односторонних санкций США в отношении Ирана
Китай выступает против односторонних санкций США в отношении Ирана.Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом заявил в среду официальный представитель МИД КНР Гэн Шуан.
"Китай выступает решительно против односторонних санкций в отношении Ирана. Мы выражаем сожаление по поводу действий США, которые ведут к эскалации ситуации вокруг иранской ядерной программы", - заявил на брифинге Гэн Шуан.
Он также подчеркнул, что Китай будет решительно защищать интересы своих компаний в Иране.
Ранее президент Ирана Хасан Роухани заявил, что Тегеран в среду направил пять писем странам-членам соглашения по иранской ядерной программе о приостановке выполнения части обязательств.