«Հայաստան. Կովկասի Սիլիկոնյան հովիտը». Arte.tv-ն անդրադարձել է մեր երկրում ՏՏ ոլորտի զարգացմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիական Arte.tv-ն «Հայաստան. Կովկասի Սիլիկոնյան հովիտը» խորագրով ռեպորտաժ է հրապարակել, որտեղ անդրադարձել է մեր երկրում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացման միտումներին և հնարավորություններին: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, տեսանյութում նշվում է, որ մեկ տարի առաջ Հայաստանը ապրել է թավշյա հեղափոխություն: «Իշխանության գալով, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը խոստացավ, որ ՏՏ ոլորտը լինելու է կառավարության առաջնահերթություններից մեկը: Այսօր ոլորտը ակնկալում է նոր կառավարության գործողություններն այդ ուղղությամբ»,- նշում է հեղինակը:
Տեսանյութում ներկայացվում է Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնը, որի ղեկավար Մարի Լու Փափազյանը ներկայացնում է կենտրոնի գործունեությունն ու ՏՏ ոլորտի զարգացման հեռանկարներն ու հնարավորությունները:
«Երկրում ՏՏ ոլորտը վերջին տարիներին աճում է տարեկան ավելի քան 20 տոկոսով, ուստի կարելի է նշել, որ Հայաստանն այսօր Կովկասի սիլիկոնյան հովիտն է»,- նշվում է ռեպորտաժում:

“Армения: Силиконовая долина Кавказа”: Arte.tv сделала репортаж об ИТ-сфере Армении
Французский Arte.tv сделал репортаж “Армения: Силиконовая долина Кавказа”, в котором представлены тенденции и возможности ИТ-сектора Армении. Как сообщает Арменпресс, в репортаже отмечается, что год назад в Армении произошла бархатная революция. «Придя к власти, премьер-министр Никол Пашинян пообещал, что сфера информационных технологий станет одним из приоритетов правительства. Сегодня сфера ожидает действий нового правительства в этом направлении», - отмечает автор.
В репортаже представлен Центр творческих технологий “TUMO”, генеральный директор которого Мари Лу Папазян представляет деятельность центра и перспективы развития информационных технологий.
«ИТ-индустрия в стране растет более чем на 20 процентов ежегодно, поэтому стоит отметить, что сегодня Армения является Силиконовой долиной Кавказа», - говорится в репортаже.