Իրանը կպաշտպանվի, թե ԱՄՆ-ը բախումներ սկսի. Զարիֆ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանը պատերազմ չի ցանկանում Վաշինգտոնի հետ, բայց կպաշտպանվի, եթե ԱՄՆ-ն առաջինը բախումներ սկսի Իրանի հետ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ՌԻԱ Նովոստիին հայտարարել Է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը:
«Ըստ երեւույթին, նրանք, ովքեր 2003 թվականին սկսեցին ԱՄՆ-ի պատերազմն Իրաքի դեմ, ձգտում են մեկ այլ պատերազմ սկսել՝ արդեն Իրանի դեմ: Դա ինքնասպանություն Է հենց իրենց համար: Առանձին անձինք (ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ) Թրամփի կառավարությունում ջանքեր են գործադրում նման պատերազմ սկսելու համար, ինչը նրանց համար ինքնասպանություն կլինի»,-ասել Է Զարիֆը:
«Իրանը երբեք որեւԷ մեկի դեմ պատերազմ չի ցանկացել եւ չի Էլ ցանկանալու: Բայց եթե ԱՄՆ-ը փորձի որեւԷ բախում սկսել Իրանի հետ, մենք ամբողջ ուժով կպաշտպանենք մեր ազգային շահերն ու մեր երկիրը»,-հավելել Է Իրանի նախարարը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե որքանով Է հավանական պատերազմն Իրանի եւ ԱՄՆ-ի միջեւ:

Иран будет защищаться, если США начнут столкновения, заявил Зариф
Тегеран не желает войны с Вашингтоном, но будет защищаться, если США первыми начнут столкновения с Ираном.Как передает Арменпресс, об этом заявил РИА Новости министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф.
"Видимо, те, кто начал войну США с Ираком в 2003 году, стремятся начать другую войну, уже с Ираном. Это - самоубийство для них же самих. Некоторые лица в правительстве (президента США Дональда) Трампа прилагают усилия для начала такой войны, что для них будет все равнозначно самоубийству", - сказал Зариф.
"Иран никогда не хотел ни с кем войны и не будет этого желать. Но стоит США только начать любое столкновение с Ираном, мы будем со всей силой защищать национальные интересы и собственную страну", - добавил иранский министр, отвечая на вопрос, какова вероятность войны между Ираном и США.