Փոթիի հացահատիկային տերմինալից Հայաստան ներկրվող ցորենի և շրոտի փոխադրումների սակագները նվազել են
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրացական երկաթուղով Փոթիի հացահատիկային տերմինալիցՀայաստան ներկրվող ցորենի և շրոտի փոխադրումների սակագները նվազեցվել են 52%-ով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է Վրաստանում Հայաստանի դեսպանության «Ֆեյսբուք»-ի էջում:
2019 թվականին հացահատիկային բեռների երկաթուղային փոխադրումների հասանելիությունը բարձրացնելու նպատակով «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ն «Վրացական երկաթուղի» ԲԸ-ի հետ համատեղ տրամադրել է 52 տոկոս զեղչ՝ Փոթիի հացահատիկային տերմինալից Հայաստանի Հանրապետություն փոխադրվող ցորենի և շրոտի համար:
Ապրիլին արդեն փոխադրվել է այդ բեռնատեսակների առաջին խմբաքանակը:
««ՀԿԵ» ՓԲԸ-ի (փոխադրումներ ներմուծման հաղորդակցությունում) և «ՎԵ» ԲԸ-ի տարածքով Փոթիի հացահատիկային տերմինալից դեպի Հայաստանի Հանրապետություն նշանակմամբ հացահատիկային բեռների (ԱԽԲ 1001, 1005) և շրոտի (ԱԽԲ 2304, 2306) փոխադրման փոխադրավճարը հաշվարկելիս՝ կիրառվում է հետևյալ դրույքաչափը՝ 0,032 ԱՄՆ դոլար 1 տոննա*կմ դիմաց:
Տվյալ սակագինը թույլ է տալիս բարձրացնել երկաթուղային տրանսպորտի մրցունակությունը և Հայաստանի Հանրապետության մատակարարների համար ապահովել ազատ տրանսպորտային միջանցքներ»,-նշված է դեսպանության գրառման մեջ:

Снизились цены на пшеницу и шрот, импортируемые в Армению из зернового терминала Поти
Цены на пшеницу и шрот, импортируемые в Армению из зернового терминала Поти по Грузинской железной дороге, снижены на 52%. Как передает «Арменпресс», об этом говорится на странице Посольства Армении в Грузии в Facebook.
С целью повышения доступности железнодорожных перевозок зерновых грузов в 2019 году ЗАО “Южно-Кавказская железная дорога” совместно с АО “Грузинская железная дорога” предоставило скидку 52% на пшеницу и шрот, перевозимые в Республику Армения из зернового терминала Поти.
В апреле уже была доставлена первая партия этого груза.
“При расчете платы за перевозку зерновых грузов и шрота ЗАО ЮКЖД (перевозки в импортном сообщении) и АО “Грузинская железная дорога” из Потийского зернового терминала в Республику Армения, применяется следующая ставка: 0,032 долларов США за 1 тонну/км.
Данный тариф позволяет повысить конкурентоспособность железнодорожного транспорта и обеспечить для поставщиков Армении свободные транспортные коридоры”,- говорится в записи посольства.