Պետությունը դեռ պատրաստ չէ աշխատավարձի չհարկվող շեմ սահմանելուն
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հարկային օրենսգրքի փոփոխություններով պետությունը նախատեսում է եկամտահարկը համահարթեցնել՝ դարձնելով 23 տոկոս, որն էլ աստիճանաբար նվազելով պետք է հասնի 20 տոկոսի: Սակայն նվազագույն աշխատավարձի չափով չհարկվող շեմ սահմանելը դեռ իրատեսական չէ, քանի որ մեծ հարկային ծախս կլինի պետական բյուջեի վրա:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին և կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթի վերաբերյալ ԱԺ տնտեսական հարցերի հանձնաժողովի կողմից կազմակերպված խորհրդարանական լսումներին այս մասին ասաց ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Արման Պողոսյանը:
Ներկաներից մեկը հետաքրքրվեց, թե պատրաստվո՞ւմ են, արդյոք, նախատեսել չհարկվող շեմ, նա շեշտեց, որ այն երկրներում,որտեղ իրականացվում է համահարթ տարբերակը, անպայման կիրառվում է չհարկվող շեմ:
Անդրադառնալով նվազագույն աշխատավարձի չափով չհարկվող շեմ սահմանելուն՝ Պողոսյանը նկատեց, որ դա շատ ծախսատար միջոցառում է: «Եթե պարզ հաշվարկներ կատարելու լինենք, կտենենք, որ առնվազն 95 մլրդ դրամ հարկային ծախս է նստելու պետական բյուջեի վրա: Պետք է գնահատենք, թե արդյոք պատրա՞ստ ենք այդ ծախսը իրացնելու, թե ոչ: Մեր գնահատմամբ՝ այս փուլում պատրաստ չենք»,- ասաց փոխնախարարը:
Նա համաձայնեց այն թեզի հետ, որ եթե ունենք համահարթ դրույքաչափեր, ապա չհարկվող շեմի ներմուծումը պրոգրեսիվություն է հաղորդում համակարգին: Բայց միևնույն ժամանակ նկատեց, որ երևույթի մյուս կողմում կանգնած է շուրջ 95 մլրդ դրամ հարկային ծախս:

Государство пока не готово к установлению необлагаемого порога зарплаты
С изменениями в Налоговом кодексе государство планирует нивелировать подоходный налог до 23% и постепенное уменьшение до 20% . Однако установление не облагаемого налогом порога в размере минимальной заработной платы пока нереально, поскольку в госбюджете будут большие налоговые расходы.
Как передает «Арменпресс», об этом на парламентских слушаниях, организованных комиссией НС по экономическим вопросам по пакету законопроектов О внесении изменений и дополнений в Налоговый кодекс Армении сказал замминистра финансов Армении Арман Погосян.
Один из присутствующих поинтересовался, собираются ли они предусмотреть необлагаемый порог, он подчеркнул, что в странах, осуществляющих соответствующий вариант, обязательно применяется необлагаемый порог.
Говоря об установлении необлагаемого порога в размере минимальной зарплаты, Погосян отметил, что это очень затратное мероприятие. “Делая простые расчеты, можно увидеть, что в госбюджете будут налоговые расходы, как минимум, на 95 млрд драмов. Мы должны оценить, готовы ли мы реализовать эти расходы или нет. По нашей оценке, на данном этапе мы к этому не готовы”, - сказал замминистра.
Он согласился с тем тезисом, что при соответствующих ставках, внедрение необлагаемого порога придает системе прогрессивность. Но в то же время он заметил, что с другой стороны явления стоят 95 млрд драмов налоговых расходов.