ՔԿՀ-ներում նվազել է հացադուլի դիմող դատապարտյալների թիվը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Քրեակատարողական հիմնարկներում նախորդ տարիների համեմատ նվազել է հացադուլի դիմող դատապարտյալների թիվը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին ապրիլի 29-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց ՀՀ արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանը:
«Այս պահի դրությամբ մենք Քրեակատարողական հիմնարկներում ունենք 5 հացադուլավոր: Սա նախկին տարիների համեմատ ցածր ցուցանիշ է»,- ասաց Զեյնալյանը:
Արդարադատության նախարարը նշեց, որ հացադուլի բոլոր դեպքերը քրեական գործի դեմ են:
«Որևէ բողոք չկա Քրեակատարողական հիմնարկների պահման պայմաններից: Իմ պաշտոնավարման ընթացքում չեմ հիշում դեպք, որ դատապարտյալը հացադուլի դիմած լինի քրեակատարողական հիմնարկի պայմանների դեմ, բոլորն առնչվում են քրեական գործին»,- նշեց Արտակ Զեյնալյանը:

Number of convicts declaring hunger strike decreases in Armenia’s prisons
YEREVAN, APRIL 29, ARMENPRESS. The number of convicts declaring hunger strikes has decreased in Armenia’s correctional facilities compared to the previous years, justice minister Artak Zeynalyan told reporters today.
“As of now there are 5 convicts who are on hunger strike. This is a low figure compared to the previous years”, he said.
The minister added that all cases of hunger strike are directed against the criminal case.
“There is no complaint over the detention conditions of the correctional facilities. During my tenure I don’t remember a case that a convict has declared a hunger strike against the conditions of the prison, all cases relate to the criminal case”, minister Zeynalyan said.