Վարչապետը մտավոր սեփականության պաշտպանությունը համարում է կառավարության առաջնահերթություններից
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը երկրում նավթ, գազ, ոսկի ունենալուց շատ առավել կարևոր է համարում միտք, գաղափար ունենալը: Նա արձանագրեց` չկա ավելի մեծ ռեսուրս, քան մարդկային միտքը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Փաշինյանը նման տեսակետ հայտնեց Մտավոր սեփականության միջազգային օրվա նվիրված «Մտավոր սեփականության ոլորտի կարևորությունը երկրի տնտեսությունում հեղափոխություն կատարելու գործում» թեմայով կոնֆերանսում:
«Ժամանակակից աշխարհում մտավոր սեփականությունն ու դրա պաշտպանությունն ամենահրատապ և ամենաքննարկվող ու առարկայական թեմաներից է: Վերջին հարյուրամյակի զարգացումները բերել են նրան, որ նյութական սեփականությունից շատ ավելի կարևոր և արժեքավոր է մտավոր սեփականությունը: Եվ այս է պատճառը, որ այսօր ժանակակից աշխարհում բոլոր ձևաչափերում ոչ մի գագաթնաժողով, ոչ մի միջպետական հանդիպում չի շրջանցում մտավոր սեփականության պաշտպանության հարցը: Սա չի վերաբերում միայն ստեղծագործական, արվեստի ոլորտին, այլ ամեն ինչին, քանի որ չկա ավելի թանկ բան, քան գաղափարը: Մտավոր սեփականության հետ կապված խնդիրը լիարժեք համընկնում է այն գաղափարաբանության հետ, որի վրա հիմնվելով իրականցվել են Հայաստանում տեղի ունեցած փոփոխությունները: Իրականության մեջ չի կարող տեղի ունենալ մի բան, քանի դեռ այն տեղի չի ունեցել մեր մտքում: Ցանկացած բան, որ մեզ շրջապատում է, իրականություն է, գոյություն ունի ֆիզիկապես, այդ ամենը նախ գոյություն է ունեցել մեր մտքում` սկսած արվեստից, վերջացրած բարձր տեխնոլոգիական միջոցառումներով»,-ասաց վարչապետը:
Փաշինյանը շեշտեց` տնտեսական հեղափոխության իրականացման համար չափազանց կարևոոր է նաև մտավոր սեփականության պաշտպանությունը; Նա նկատեց` ստեղծագործությունն այլևս միայն արվեստը չէ, այլ ցանկացած բան, տնտեսական ցանկացած գործունեություն առաջին հերթին ստեղծագործություն է, պետական կառավարումը՝ ևս: Վարչապետը մեծապես կարևորեց օրը և ընդգծեց, որ կառավարության համար առաջնահերթություն պետք է լինի մտավոր սեփականության պաշտպանությունը:
«Համաշխարհային տնտեսության կառուցվածքում կտեսնենք, որ ժամանակակից տնտեսությունը ամբողջովին հենված է մտավոր սեփականության վրա: Համակարգիչը, ինտերնետը, ժամանակակից տեխնոլոգիաները ոչ թե որևէ տեղ կային և մարդը հայտնաբերել է, այլ դրանք ստեղծվել են մարդու մտքի, աշխատանքի արդյունքում: Եվ երբ ասում ենք տնտեսական հեղափոխություն, առաջին հերթին սա նկատի ունենք:Այլևս այն ժամանակները չեն, որ կարևոր լինի ` մենք նավթ, գազ, ոսկի մոլիբդեն ունենք , թե ոչ: Այսօրվա հարցը հետևյալն է` մենք միտք, գաղափար, մտավոր աշխատանքի ունակություն ունենք, թե ոչ: Մենք արձանագրում ենք, որ չկա ավելի մեծ ռեսուրս, քան մարդկային միտքը, չկա ավելի մեծ ուժ, քան մարդկային ստեղծագործությունը, չկա ավելի մեծ պոտենցիալ, քան մարդկային համարձակությունը, որ նույնպես մտավոր շատ կարևոր գործիք է: Մեզ այսօր մեծ մարդկային համարձակություն է պետք և մենք այդ համարձակության առաջին քայլերն արել ենք` մարտահրավեր նետելու այն խեղճությանը, հուսահատության, փակուղու զգացողությանը, որում, ցավոք, մեր երկիրը բավականին երկար ժամանակ գտնվել է: Մենք ունենք այդ միտքը, կամքը, այդ համարձակությունը»,- ասաց Փաշինյանն ու հավելեց, որ դա ամենակարևոր գրավականն է, որ հայ ժողովրդի հաղթանակի գործընթացը լինելու է շարունակական:
Վարչապետը համոզվածություն հայտնեց, որ Հայաստանն այսօր ունի բավարար պոտենցիալ` մտավոր հարստություններ կերտելու և երկրի անվտանգությունը, բարեկեցությունը և ապագան այդ մտավոր գանձարանի վրա հենելու համար:

Премьер-министр считает защиту интеллектуальной собственности одним из приоритетов правительства
ЕРЕВАН, 26 АПРЕЛЯ, АРМЕНПРЕСС. Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян считает, что наличие в стране идеи, мысли гораздо важнее наличия нефти, газа и золота. Он заявил, что нет большего ресурса, чем человеческий разум.
Как сообщает «Арменпресс», Пашинян выразил такое мнение на конференции, под названием “Значение интеллектуальной собственности для осуществления революции в экономике страны”, посвященной Международному дню интеллектуальной собственности.
“В современном мире интеллектуальная собственность и ее защита являются одной из наиболее актуальных и обсуждаемых тем. События прошлого века привели к тому, что интеллектуальная собственность стала гораздо важнее и ценнее материальных ценностей. Вот почему ни один саммит в любом формате в современном мире, ни одна межгосударственная встреча не упускает из виду проблему защиты интеллектуальной собственности. Это относится не только к творчеству, искусству, а ко всему, потому что нет ничего дороже идеи. Проблема интеллектуальной собственности полностью согласуется с идеологией, основанной на изменениях, произошедших в Армении. На самом деле, что-то не может произойти, если это не произошло в наших умах. Все, что нас окружает, является реальностью, оно существует физически, все это существовало в наших умах, начиная с искусства, с событий в сфере высоких технологий”, - сказал премьер-министр.
Пашинян подчеркнул, что защита интеллектуальной собственности также имеет решающее значение для осуществления экономической революции. Он заметил, что творчество уже не только искусство, а любая экономическая деятельность, прежде всего, творчество, так же и государственное управление. Премьер-министр подчеркнул важность дня и подчеркнул, что для правительства должна быть приоритетом защита интеллектуальной собственности.
“В структуре мировой экономике мы видим, что современная экономика полностью основана на интеллектуальной собственности. Компьютеры, интернет, современные технологии не лежали где-то, где их обнаружили люди, они были созданы в результате работы человеческого разума. И когда мы говорим, что экономическая революция - то, прежде всего, мы имеем в виду это. Сегодня уже не те времена, когда не так важны - есть у нас нефть, газ, молибден или нет. Сегодняшний вопрос таков: есть ли у нас идея и способность интеллектуально работать или нет. Мы заявляем, что нет большего ресурса, чем человеческий разум, нет большей силы, чем человеческое творчество, нет большего потенциала, чем человеческая смелость, которая также является очень важным интеллектуальным инструментом. Сегодня нам нужна большая человеческая смелость, и мы сделали первые шаги этой смелости, чтобы бросить вызов нищете, отчаянию, тупику, в котором, к сожалению, наша страна довольно долго находилась. У нас есть эта идея, воля, эта смелость”, - сказал Пашинян и добавил, что это самая важная гарантия того, что процесс победы армянского народа будет непрерывным.
Премьер-министр заверил, что сегодня Армения обладает достаточным потенциалом для создания интеллектуального богатства и обеспечения безопасности, процветания и будущего страны в этой интеллектуальной сокровищнице.