Կոմիտասի 150-ամյակին և Հայոց ցեղասպանության 104-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներ են անցկացվել Ռիգայում
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռիգայի հեղինակավոր «Սևագլուխների տանը» Լատվիայում ՀՀ դեսպանության կազմակերպմամբ ապրիլի 22-ին տեղի ունեցավ Հայոց ցեղասպանության 104-րդ տարելիցին և Կոմիտասի 150-ամյակին նվիրած միջոցառում, որի ընթացքում համերգային հատուկ ծրագրով հանդես եկան ՀՀ ժողովրդական արտիստ, օպերային երգչուհի Հասմիկ Պապյանը և դաշնակահարուհի️, Արամ Խաչատրյանի թանգարանի տնօրեն Արմինե Գրիգորյանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, միջոցառմանը ներկա էին Լատվիայում հավատարմագրված դեսպաններ, Լատվիայի օրենսդիր և գործադիր իշխանության մարմինների ներկայացուցիչներ, Լատվիայի խորհրդարանի Լատվիա-Հայաստան պատգամավորական խմբի անդամներ, հասարակական, քաղաքական և մշակութային գործիչներ, լրատվամիջոցներ, հայ համայնքի բազմաթիվ ներկայացուցիչներ։
Լիտվայում ՀՀ դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը ներկաներին ուղղված իր ելույթում նշեց, որ այս տարի ամբողջ աշխարհում տոնվում է հայ մեծանուն կոմպոզիտոր Կոմիտասի 150-ամյակը, և այս միջոցառումն առանձնահատուկ է նրանով, որ Կոմիտասի տարեդարձը նշվում է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի համատեքստում։ Դեսպանը շեշտեց, որ Կոմիտասը նույնպես ցեղասպանության զոհ է՝ դառնալով միգուցե ամենախորհրդանշական զոհը, ով չլինելով 1915թ․ սպանված 1,5 միլիոն հայերի շարքում, ընդմիշտ կորցրեց ստեղծագործելու և արարելու արվեստը և 20 տարի անց կնքեց մահկանացուն Փարիզի հոգեբուժարանում։ Դեսպան Մկրտչյանը իր ելույթում նաև նշեց, որ աշխարհասփյուռ հայությունը դեռ սպասում է արդարության, իսկ արդարությունը միայն կմեկնարկի տեղի ունեցած ողբերգությունն իր իսկական անունով՝ ցեղասպանություն կոչելով։
Եզրափակելով իր խոսքը՝ Տիգրան Մկրտչյանը շնորհակալություն հայտնեց ՀՀ մշակույթի նախարարությանը, Բալթյան երկրներում Հայ առաքելական եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Խոսրով Ստեփանյանին և մյուս գործընկերներին միջոցառման կազմակերպման գործում ցուցաբերած աջակցության համար։
Համերգային ծրագրի ավարտից հետո «Սևագլուխների տանը» վերաբացվեց 2005թ․ տեղադրված քանդակագործ և նկարիչ Վարուժան Կարապետյանի կողմից հեղինակած ստեղծագործությունը՝ նվիրված հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին, որի 90 ապակյա ծաղիկները խորհրդանշում են ցեղասպանությունից անց 90 տարիները (1915-2005)։
Ապրիլի 23-ին Լատվիայի համալսարանի գրադարանում համալսարանի ղեկավարության և Լատվիայում ՀՀ դեսպանության նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ նաև Հայաստանի մասին պատմող գրքերի ցուցադրության բացման արարողությունը՝ ի նշանավորումն Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի տարելիցի։
Համալսարանի պրոռեկտոր Ինա Դրուվիետեն (Ina Druviete) ողջույնի իր խոսքում շնորհակալություն հայտնեց ՀՀ դեսպանությանը սերտ համագործակցության համար և նշեց, որ ցուցադրվող գրքերը շատ կարևոր նշանակություն ունեն Հայաստանի պատմության, արվեստի, մշակույթի, ինչպես նաև Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ ամբողջական պատկերացում կազմելու և պատմական իրադարձություններին ճիշտ գնահատական տալու տեսանկյունից։

В Риге прошли мероприятия, посвященные 150-летию Комитаса и 104-й годовщине Геноцида армян
Посольство РА в Латвии 22 апреля в рижском “Доме Черноголовых” организовало мероприятие, посвященное 104-й годовщине Геноцида армян и 150-летию Комитаса, в ходе которого с концертной программой выступили народная артистка РА, оперная певица Асмик Папян и пианистка, директор Музея Арама Хачатуряна Армине Григорян.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД РА, на мероприятии присутствовали аккредитованные в Латвии послы, представители органов законодательной и исполнительной власти Латвии, члены депутатской группы Латвия - Армения парламента Латвии, общественные, политические и культурные деятели, СМИ, многочисленные представители армянской общины.
Посол Армении в Литве Тигран Мкртчян в своем выступлении отметил, что в этом году во всем мире отмечается 150-летие великого армянского композитора Комитаса, и это мероприятие уникально тем, что годовщина Комитаса отмечается в контексте памяти жертв Геноцида армян.
Посол подчеркнул, что Комитас также является жертвой геноцида, возможно, самой символичной жертвой. Он не былсреди убитыхв 1915 году 1,5 миллиона армян, но навсегда потерял искусство творения и созидания, и спустя 20 лет скончался в парижской психиатрической больнице. Посол Мкртчян в своем выступлении также отметил, что армяне всего мира ждут справедливости, но справедливость восторжествует лишь после того, как произошедшая трагедиябудет названа своим настоящим именем - геноцидом.
Завершая свою речь, Тигран Мкртчян выразил благодарность Министерству культуры РА, духовному пастырю Армянской апостольской церкви в странах Балтии - Хосрову Степаняну и другим коллегам за содействие в организации мероприятия.
После завершения концертной программы в “Доме Черноголовых” вновь было открыто произведение, созданное скульптором и художником Варужаном Карапетяном в 2005 году, посвященное памяти жертв Геноцида армян - 90 стеклянных цветов, символизирующих 90-летиеГеноцида (1915-2005).
23 апреля в библиотеке Латвийского университета по инициативе руководства университета и Посольства РА в Латвии состоялась также церемония открытия выставки книг об Армении в ознаменование годовщины памяти жертв Геноцида армян.
Проректор университета Ина Друвиете (Ina Druviete) в своей приветственной речи выразила благодарность Посольству РА за тесное сотрудничество и отметила, что демонстрируемые книги имеют очень важное значение с точки зрения составления целостного представления об истории, искусстве, культуре Армении, а также о Геноциде армян и правильной оценки исторических событий.