Իրանի խորհրդարանը վավերացրել Է CENTCOM-ն ահաբեկչական ճանաչելու օրինագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի խորհրդարանը ձայների մեծամասնությամբ վավերացրել Է այն օրինագծի բոլոր դրույթները, որը ԱՄՆ-ի զինված ուժերի կենտրոնական հրամանատարությունը (CENTCOM) ներառում Է ահաբեկչական խմբավորումների թվում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Mehr գործակալությունը:
Ավելի վաղ Իրանի ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհուրդը, ի պատասխան Իսլամական հեղափոխության պահապանների զորախումբը (ԻՀՊԶ) ահաբեկչական կազմակերպություն հայտարարելու ԱՄՆ-ի որոշման, CENTCOM-ը ճանաչել Է ահաբեկչական կազմակերպություն, իսկ Միացյալ Նահանգները՝ «ահաբեկչությունը հովանավորող պետություն»:
Նշվում Է, որ օրինագծի առաջին դրույթին, որով CENTCOM-ը հայտարարում Է ահաբեկչական կազմակերպություն, հավանություն Է տրվել 173 ձայնով, չորս խորհրդարանական դեմ Է քվեարկել, եւս 11-ը՝ ձեռնպահ են մնացել: Ընդամենն օրինագիծը բաղկացած Է 14 դրույթից: Դրանցից վերջինի համաձայն, օրենքն ուժի մեջ Է մտնում վավերացումից հետո:
Օրինագծի համաձայն, Իրանը կարող Է պատասխան միջոցներ ձեռնարկել այն երկրների եւ մարդկանց նկատմամբ, որոնք համագործակցում են CENTCOM-ի հետ: Բացի այդ, Իրանի կառավարությունը պետք Է բոլոր իրավաբանական եւ ֆիզիկական անձանց, «որոնք ԻՀՊԶ-ի հետ համագործակցում են երկրի ներսում եւ նրա սահմաններից դուրս, պաշտպանի իրավական եւ հոգեբանական հնարավոր վնասից, որը նրանց պատճառվել Է ԻՀՊԶ-ն ահաբեկչական խմբավորումների ցուցակում ներառելով», հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Парламент Ирана ратифицировал законопроект о признании CENTCOM террористами
Парламент Ирана большинством голосов ратифицировал все положения законопроекта, который вносит Центральное командование вооруженных сил США (CENTCOM) в число террористических группировок.Как передает Арменпресс, об этомсообщает агентствоMehr.
Ранее Высший совет национальной безопасности Ирана в ответ на решение США объявить Корпус стражей исламской революции (КСИР) террористической организацией признал CENTCOM террористической организацией, а сами Соединенные Штаты "государством – спонсором терроризма".
Отмечается, что первое положение законопроекта, причисляющее CENTCOM к террористам, было одобрено 173 голосами, четыре парламентария проголосовали против, еще 11 воздержались.
Всего проект закона включает в себя 14 положений. Согласно последнему из них, закон вступает в силу после ратификации.
Согласно законопроекту, Иран может ввести ответные меры против стран и людей, сотрудничающих с CENTCOM. Кроме того, иранское правительство должно защищать всех юридических и физических лиц, "которые сотрудничают с КСИР в пределах и за пределами страны, от возможного правового и духовного вреда, причиненного внесением КСИР в список террористических группировок", пишет агентство.