Նաիրա Զոհրաբյանը «Իմ քայլ»-ի պատգամավորին կոչ արեց զուսպ լինել. թեժ քննարկում ընդդիմության նախագիծն օրակարգ չընդգրկելու շուրջ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի իշխանական և ընդդիմադիր խմբակցությունների պատգամավորներն իրենց ելույթներով հակադարձեցին միմյանց` ընդդիմության նախագծերն օրակարգ չընդգրկելու առիթով: «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Համազասպ Դանիելյանը կարծիք հայտնեց, թե ընդդիմությունը բերում է վիճելի բովանդակությամբ նախագծեր, ընտրում է սաբոտաժ անելու պրակտիկան: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ԱԺ նիստում «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը, արձագանքելով պատգամավորին, կոչ արել զուսպ լինել: Համազասպ Դանիելյանի ելույթն անարձագանք չթողեց նաև մյուս ընդդիմադիր խմբակցության` «Լուսավոր Հայաստան»-ի ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը:
Ազգային ժողովը լիագումար նիստի օրակարգ չընդգրկեց ընդդիմադիր ԲՀԿ-ի և ԼՀԿ-ի ներկայացրած այն նախագծերը, որոնց գլխադասային հանձնաժողովը տվել էր բացասական եզրակացություն: Քննարկում ծավալվեց հատկապես ԲՀԿ-ի պատգամավորների ներկայացրած այն նախագծի շուրջ, որով առաջարկվում էր զինծառայողներին մարտական հերթապահության ուղարկել միայն 12 ամիս ծառայություն անցնելուց ու պատրաստվելուց հետո:
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Պետրոսյանը նշեց, որ շատ հստակ նախագծեր էին ներկայացրել, խոսել էին մարդկանց հետ, քննարկել: «Որ նախագիծը չեք ուզում ընդունել, ասում եք` պոպուլիզմ: Հանձնաժողովը քաղաքական մարմին է, բայց շատ վատ է, որ հանձնաժողովներում ներգրավված են մարդիկ, որոնք շատ ժամանակ չեն պատկերացնում խնդի էությունը, դեմ են քվեարկում և լիագումար, և նախագիծը նիստի օրակարգ այլ տպավորությամբ է մուտք գործում»,-նշեց պատգամավորը:
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Համազասպ Դանիելյանն իր ելույթում նշեց` արդեն ավանդույթ է դառնում, երբ ընդդիմություն հանդիսացող խմբակցությունները բերում են նախագծեր, որոնց բովանդակությունը մեղմ ասած վիճելի է: «Եվ պոպուլիզմ բառն իսկապես տեղին է: Ավանդույթ է դարձել հանդես գալ ժողովրդի անունից: Եկեք դադարեցնենք այն պրակտիկան, թե ով է ժողովրդին ավելի մոտ: Գևորգ Պետրոսյանից ողջամտության մասին ելույթներ ենք լսում… Ընտրված է` սաբոտաժ անելու մարտավարություն` հասարակության տարբեր շերտերի ականջին հաճելի, միգուցե օգտակար որոշումներ բերելու, և իրենք էլ չեն պատկերացնում , թե դրանք ինչպես են իրականացվելու»,-նշեց պատգամավորը:
Նաիրա Զոհրաբյանը անդրադառնալով նրան, թե ինչ է արել ԲՀԿ-ն` նշեց. «Ես կարծում եմ, որ դուք պետք է տարրական բարոյականություն ունենաք` նման հարցը չհնչեցնելու: Համազասպ Դանիելյան, մի քիչ զուսպ եղեք: Այն, ինչ արել է ԲՀԿ-ն, երևի թե ձեր քաղաքական փոքր կենսագրությունը թույլ չի տալիս գնահատելու»,-ասաց Զոհրաբյանն ու կոչ արեց ամեն տեղ չփորձել թշնամի գտնել:
Էդմոն Մարուքյանը ևս անդրադառնալով Համազասպ Դանիելյանի ելույթին, մասնավորապես սաբոտաժ անելու մասին որակավորմանը` նշեց. «Կարող եք արդյոք մեկ օրինակ բերել, երբ կառավարությունը լավ բան է ցանկացել անել, սաբոտաժ ենք արել: Հեղափոխությունը եղել, ավարտվել է, դուք քաղաքական մեծամասնություն եք, գործ արեք, ով է ձեզ սաբոտաժ անում: Ամեն արված լավ բանի համար վարչապետի և ձեր կողքին կանգնած ենք»,-եզրափակեց Մարուքյանը:

Ruling alliance, opposition MPs clash in heated debates at Armenian parliament
YEREVAN, APRIL 16, ARMENPRESS. Members of Parliament from the ruling alliance and the opposition clashed during today’s debates in parliament after the majority rejected to include the opposition’s bills in the agenda.
MP from the ruling My Step faction Hamazasp Danielyan said the opposition is introducing bills with controversial content and chooses sabotage as its practice. But opposition MP Naira Zohrabyan from Prosperous Armenia Party was quick to react and called on Danielyan to be restrained.
MP Edmon Marukyan, the leader of the other opposition party Lusavor Hayastan (Luminous Armenia) also reacted to Danielyan.
The parliament eventually did not include the bills of the two opposition parties that were earlier rejected by respective committees.
MPs engaged in heated debates mostly around Prosperous Armenia’s bill that suggested that servicemen should be sent to active duty on combat shifts after 12 months of service and training.
“You mention populism whenever you don’t wanna adopt a bill”, Prosperous Armenia MP Gevorg Petrosyan said. “The committee is a political body, but it is very bad that committee’s include people who often don’t understand the essence of the issue, who vote against and the bill enters the plenary sitting’s agenda in another perception,” he said.
My Step’s Hamazasp Danielyan said it is already becoming a tradition when opposition factions are bringing bills with controversial content, to say the least. “And the word populism is indeed worthy. It’s become a tradition to speak on behalf of the people. Let’s stop the practice as to who is closer to the people. We are hearing speeches about reasoning from Gevorg Petrosyan…They’ve chosen a strategy of sabotage, pleasant to the ears of various layers of the society, perhaps for bringing useful decision, and they themselves do not realize how it will be implemented,” he said.
Naira Zohrabyan from Prosperous Armenia responded: “I think you should have elemental decency to not raise such issue. Hamazasp Danielyan, be a bit restrained. Perhaps your small political biography doesn’t allow you to appreciate what Prosperous Armenia Party has done,” she said.
Edmon Marukyan from Luminous Armenia also slammed Danielyan’s remarks on sabotage. “Can you bring at least one example when the government has wanted to do something good and we have sabotaged? The revolution happened, it is over, you are the political majority, do your job, who is sabotaging you? We stand with you and the prime minister for every good thing done”, he said.