ԿԸՀ նախագահը շահագրգիռ քաղաքական ուժերի վստահված անձանց հորդորում է մասնակցել քվեարկության վերահաշվարկի գործընթացին
Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Վահագն Հովակիմյանը բոլոր շահագրգիռ քաղաքական ուժերին հորդորել է մեկական վստահված անձ ունենալ խորհրդարանական ընտրությունների քվեարկության վերահաշվարկի գործընթացում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Հովակիմյանն ասել է ճեպազրույցի ընթացքում՝ նույնը հորդորելով անել նաև հավատարմագրված լրագրողներին։
«Քաղաքական ուժերի վստահված անձերը կարող են վերահաշվարկի ընթացքում ներկա գտնվել և հսկել ամբողջը ընթացքը։ Հուսով եմ, որ այդ գործընթացին ներկա կլինեն նաև միջազգային և տեղական դիտորդները, հավատարմագրված լրագրողները»,-նշել է Վահագն Հովակիմյանը։
ԿԸՀ-ն արդեն ամփոփել է Հայաստանում կայացած խորհրդարանական ընտրությունների նախնական արդյունքները՝ 2005 ընտրատեղամասերում։ Քվեարկությանը մասնակցել է 1 միլիոն 477 հազար 736 ընտրող կամ իրավունք ունեցողների 58,94 տոկոսը։
ԿԸՀ արձանագրության համաձայն՝ առաջատար 4 քաղաքական ուժերին կողմ քվեարկություններն ունեն հետևյալ տեսքը․
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցություն – 727 հազար 160 կամ 49,825 տոկոս
«Ուժեղ Հայաստան» դաշինք – 340 հազար 88 կամ 23,281 տոկոս
«Հայաստան» դաշինք –145 հազար 113 կամ 9,934 տոկոս։
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցություն – 58 հազար 378 կամ 3,996 տոկոս։
Հիշեցնենք, որ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի կայքում քվեարկության արդյունքների հրապարակման օնլայն համակարգով «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության հավաքած ձայները 4 տոկոս էին, ինչն անցողիկ շեմ է, սակայն ավելի ուշ ԿԸՀ նախագահ Վահագն Հովակիմյանի ներկայացրած տվյալներից պարզ է դառնում, որ ԲՀԿ-ի ձայները 4 տոկոսի չեն հասնում, հետևաբար, այս պահի դրությամբ այն չի հաղթահարում անցողիկ շեմը։ Այս պահին առկա տվյալներով՝ խորհրդարան է անցնում երեք քաղաքական ուժ՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը, «Հայաստան» դաշինքը և «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքը։
ԿԸՀ նախագահը պարզաբանել է ԲՀԿ-ի ստացած ձայների հետ կապված անճշտությունը։
Հովակիմյանը պարզաբանել է, որ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի կայքում հրապարակված տվյալներում ներառված չեն էլեկտրոնային քվեարկության արդյունքները, ավելին՝ տոկոսային հաշվարկը, որ կայքի համակարգն անում է, հարյուրերորդականով հաշվարկված կլորացվում է։
«Այս դեպքում մենք գործ ունենք մի իրավիճակի հետ, որ մեկ ձայնը կարող է որոշիչ լինել անցողիկ շեմին շատ մոտ քաղաքական ուժի համար։ Բոլորի ուշադրությունն եմ հրավիրում, որ սրանք նախնական արդյունքներ են, մենք ունենք ճշգրտման վերահաշվարկի փուլ, այսինքն՝ մենք բոլոր ջանքերը պետք է կիրառենք, որ մեկ ձայնի ճշգրտությամբ թվերն ունենանք, և այն արդյունքը, որ կունենանք, պետք է իդեալական արտացոլի Հայաստանի Հանրապետության ընտրողների կամքը»,-նշել է նա։

Председатель ЦИК призывает доверенных лиц заинтересованных политических сил принять участие в процессе пересчета голосов
Председатель Центральной избирательной комиссии Республики Армения Ваагн Овакимян призвал все заинтересованные политические силы иметь по одному представителю на пересчете голосов на парламентских выборах.
Как сообщает “Арменпресс”, Овакимян заявил об этом на брифинге, призвав к тому же аккредитованных журналистов.
“Представители политических сил могут присутствовать на пересчете голосов и следить за всем процессом. Надеюсь, что на этом процессе также будут присутствовать международные и местные наблюдатели, а также аккредитованные журналисты”, — отметил Ваагн Овакимян.
ЦИК уже обобщила предварительные результаты парламентских выборов, состоявшихся в Армении в 2005 году. В голосовании приняли участие 1 477 736 избирателей, или 58,94% от числа имеющих право голоса.
Согласно протоколу ЦИК, голоса за 4 ведущие политические силы распределены следующим образом:
Партия “Гражданский договор” – 727 160 голосов, или 49,825%
Блок “Сильная Армения” – 340 880 голосов, или 23,281%
Блок “Армения” – 145 113 голосов, или 9,934%
Партия “Процветающая Армения” – 58 378 голосов, или 3,996%
Напомним, что согласно онлайн системе публикации результатов голосования на сайте ЦИК, партия “Процветающая Армения” набрала 4% голосов, что является проходным порогом, но позже из данных, представленных председателем ЦИК Ваагном Овакимяном, становится ясно, что партия “Процветающая Армения” не набрала 4%, следовательно, на данный момент она не преодолевает проходной порог. Согласно текущим данным, в парламент проходят три политические силы: партия “Гражданский договор”, блок “Армения” и блок “Сильная Армения”.
Председатель ЦИК уточнил неточность, касающуюся голосов, полученных партией “Процветающая Армения”.
Овакимян пояснил, что данные, опубликованные на сайте Центральной избирательной комиссии, не включают результаты электронного голосования, более того, процентный расчет, выполняемый системой сайта, округлен до сотых.
“В данном случае мы имеем дело с ситуацией, когда один голос может оказаться решающим для политической силы, находящейся очень близко к проходному порогу. Обращаю всеобщее внимание на то, что это предварительные результаты, у нас этап корректировки и пересчета, то есть мы должны приложить все усилия, чтобы получить цифры с точностью до одного голоса, и результат, который мы получим, в идеале должен отражать волю избирателей Республики Армения”, — отметил он.