Ուրախությունից կգոռամ երեւի. այսպես կարձագանքի Սրբուհի Սարգսյանը «Եվրատեսիլում» հաղթելու դեպքում
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Համաեվրոպական երգի ամենամյա մրցույթին՝ «Եվրատեսիլին» մեկ ամիս է մնացել։ Մրցույթը կանցկացվի Թել Ավիվում, մայիսի 14-ին, 16-ին եւ 18-ին։
Ինչպե՞ս են ընթանում նախապատրաստական աշխատանքները։ Մրցույթի հայաստանյան ներկայացուցիչը՝ Սրբուհի Սարգսյանը (Սրբուկ) իր օրակարգի, անելիքների ու զգացողությունների մասին պատմեց «ՀՀ»-ին։
Կարճ ժամանակ անց Ձեզ կտեսնենք «Եվրատեսիլի» բեմին։ Ի՞նչ զգացողություններ ու հույզեր ունեք, հատկապես որ երկրորդ կիսաեզրափակիչում հանդես եք գալու առաջին համարի ներքո։
Իսկապես կարճ ժամանակ է մնացել, չափազանց կարճ (ժպտում է)։ Զգացողություններս ինչպես մրցույթի նախապատրաստական սկզբնական փուլում, այնպես էլ հիմա չափազանց խառն են։ Նույնիսկ հիմա ավելի եմ դժվարանում նկարագրել, թե ինչ եմ զգում ու որքան դժվար է միշտ կազմ-պատրաստ լինել՝ երգելու, պարելու, նկարահանվելու, հարցազրույց տալու համար։ Այս շարքն անվերջ է… Ինչ վերաբերում է առաջինը ելույթ ունենալուն, ապա դա վստահաբար ավելացնում է պատասխանատվության զգացումը։
Նախապատրաստական աշխատանքները ո՞ր փուլում են, ամբողջությամբ պատրա՞ստ եք արդեն մրցույթին։
Այժմ գտնվում եմ փրոմո—տուրերի շրջանում։ Նոր եմ վերադարձել Ամստերդամից, շուտով մեկնելու եմ Մադրիդ։ Զուգահեռաբար նախապատրաստվում ենք բեմական ելույթիս՝ անվերջ փորձեր, նկարահանումներ, էլի փորձեր՝ վոկալի, բեմական շարժուձեւի, հագուստի։
«Եվրատեսիլի» յութուբյան պաշտոնական էջում «Walking out» տեսահոլովակը այս պահի դրությամբ ամենաշատ դիտումներ եւ հավանումներ ունեցողներից է։ Դա հաղթանակի համար կանխատեսումներ անելու հիմք տալի՞ս է։
«Եվրատեսիլում» ամեն ինչն է կարեւոր, սակայն գլխավորն այն երգն է, որով ներկայանալու ես եւ թե ինչպես ես կատարելու այն։ «Եվրատեսիլը» երգի մրցույթ է, որն իր շուրջը կարեւորում է նաեւ այլ բաղադրիչներ։ Իսկ ինչ վերաբերում է տեսահոլովակի դիտումներին, ապա ինձ իրականում դա ուրախացնում է, որովհետեւ դա խոսում է այն մասին, որ երգը եւ տեսահոլովակի կոնցեպտը սիրվել են, իսկ դա հենց այն է, ինչ պետք է արտիստին։
Հասարակության շրջանում հաճախ է տեսակետ հնչում, թե «Եվրատեսիլն» ավելի շատ քաղաքականություն է, քան երգի մրցույթ։ Ոմանք անգամ առաջարկում են պարզապես չմասնակցել։ Դուք ի՞նչ եք կարծում։
Նման մտքերով ու տրամադրվածությամբ հաստատ չարժե գնալ մրցույթին մասնակցելու։ Ես գնում եմ երգի տոնի, նոր ծանոթություններ ձեռք բերելու, ներկայացնելու այն, ինչ սիրում եմ։ Մնացածը ցույց կտա ժամանակը։
Ո՞ր երկրի ներկայացուցչին եք համարում Ձեզ մրցակից եւ ինչո՞ւ։
Մրցակից են բոլոր մասնակիցները՝ առանց բացառության։ Բոլորն էլ ուժեղ են, տաղանդավոր։ Բոլորս էլ պայքարելու ենք առավելագույն լավ արդյունք ցույց տալու համար։
Ժամանակից առաջ ընկնելով, մի պահ պատկերացնենք՝ հաղթել եք... Ինչ եք կարծում, ինչպե՞ս կարձագանքեք այդ լուրին։
Ուրախությունից կգոռամ երեւի։ Ու հաստատ կսկսեմ արագ—արագ խոսել, քանի որ զգացողություններս ու էմոցիաներս կխեղդեն ինձ։ Առաջ Աստված։
Կա՞ մրցույթին վերաբերող այնպիսի գաղտնիք կամ նորություն, որը կուզեիք կիսել մեր ընթերցողների հետ։
Սիրով կցանկանամ տեղեկացնել, որ շուտով իմ երկրպագուները հնարավորություն կունենան լսելու «Walking out» երգի դաշնամուրային քավրը, ինչպես նաեւ ռեմիքսը։ Հուսով եմ, որ նրանք կսիրեն նաեւ երգի նոր տարբերակները։

Armenia’s Srbuk gears up for powerful and passionate Eurovision performance
YEREVAN, APRIL 10, ARMENPRESS. With Eurovision 2019 Song Contest nearing its commencement on May 14 in Israel, Armenia’s entry Srbuk opened up about her preparations and emotions ahead of an important career milestone.
Srbuk (Srbuhi Sargsyan) will perform her Walking Out at this year’s European song contest.
Speaking to Hayastani Hanrapetutyun newspaper’s Tamara Muradyan, Srbuk said her emotions ahead of the contest are extremely mixed.
“Indeed, very short time is left, very short,” Srbuk smilingly said referring to her scheduled performance.
“Now I find it even harder to describe what I am feeling and how hard it is to be always ready to sing, dance, get filmed and give interviews. This goes on and on.
Asked about her being the first performer during the upcoming second semi-finale, Srbuk said the fact “undoubtedly increased the sense of responsibility”.
At what stage are the preparations? Are you completely ready for your performance?
I am now in the period of promo-tours. I’ve just returned from Amsterdam, soon I will travel to Madrid. At the same time we are preparing for my stage performance, endless rehearsals, shootings, again rehearsals, vocals, choreography and stage clothing.
Your Waking Out has the most likes and views on the Eurovision official YouTube channel. Does this give grounds to predict victory?
Everything is important in Eurovision, however the most important is the song that you will sing, and how you will perform it. Eurovision is a song contest, which also highlights other components around it too. Regarding the music video’s views, this actually makes me happy because this shows that the concept of the song and the music video have been liked, and this is exactly what an artist needs.
There are often opinions among the society that Eurovision is more politics than a song contest. Some are even suggesting not participating at all. What do you think?
You really should not participate in the contest with such thoughts and mood. I am going to a song festival, to make new friends, to represent what I love. Time will show the rest.
Whom do you find to be competition and why?
All participants without exception are competition. All of them are strong and talented. All of us will fight to show the maximally best result.
Jumping ahead of time a bit, imagine for a moment that you have won….What do you think how will you react?
I guess I will scream from happiness. And I will definitely start speaking uncontrollably because I’d be experiencing plenty of emotions. Godspeed!