Վրաստանում նշում են Ազգային միասնության օրը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանում ապրիլի 9-ին նշվում Է Վրաստանի պետական անկախության վերականգնման ակտի ընդունման եւ Ազգային միասնության, քաղաքացիական հաշտության եւ հանուն Հայրենիքի զոհվածների հիշատակի օրը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ապրիլի 9-ը Վրաստանում հանգստյան օր Է: Այդ օրը երկրում հիշում են 1989 թվականին Թբիլիսիում ԽՍՀՄ պաշտպանության նախարարության զորքերի ուժերի կողմից բազմահազարանոց հանրահավաքի ցրման զոհերին: Ըստ հաստատված ավանդույթի՝ այդ օրը թբիլիսցիները զոհվածների հիշատակին վարդակակաչներով են ծածկում նախկին խորհրդարանի շենք տանող աստիճանները: Թբիլիսիի բնակիչները գիշերվանից են սկսում հավաքվել այն վայրի մոտ, որտեղ տեղի Է ունեցել ողբերգությունը:
Այս օրվա առթիվ, ըստ ավանդույթի, Վրաստանի բոլոր եկեղեցիներում կմատուցվի հոգեհանգստյան կարգ: Երկրի առաջին անձինք ծաղկեպսակներ կդնեն Թբիլիսիում խորհրդարանի շենքի մոտ կանգնեցված հուշահամալիրին, հաղորդել Է Sputnik-ը:

В Грузии отмечают День национального единения
В Грузии 9 апреля отмечается День принятия Акта о восстановлении государственной независимости Грузии и День национального единения, гражданского согласия и памяти погибших за Родину, передаетАрменпресссо ссылкой наSputnik.
В Грузии 9 апреля является выходным днем. В этот день в стране вспоминают жертв разгона в Тбилиси в 1989 году многотысячного митинга силами войск Министерства обороны СССР.
По сложившейся традиции, в этот день тбилисцы, в память погибших, усыпают тюльпанами лестницу, ведущую к зданию бывшего парламента. Жители Тбилиси начинают собираться у места, где произошла трагедия, с ночи.
В связи с этим днем, по традиции, во всех церквях Грузии пройдет панихида. Первые лица страны возложат венки к мемориалу, установленному около здания парламента в Тбилиси.