Թբիլիսի կենտրոնում կկանգնեցվի Է Բեգի գետաձիու հուշարձանը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թբիլիսիում որոշել են կանգնեցնել Բեգի գետաձիու հուշարձանը. Վրաստանի մայրաքաղաքի քաղաքապետարանն արդեն արձանի ստեղծման մրցույթ Է հայտարարել, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով «Գրուզիա Online»-ին:
Քաղաքապետարանի նախաձեռնությունն իրականացվում Է ավերիչ հեղեղման չորրորդ տարելիցի առթիվ, որն ավելի քան 20 մարդու կյանք խլեց: 2015 թվականի հունիսի լույս 14-ի գիշերը տեղատարափ անձրեւը եւ սողանքը հեղեղում առաջացրեցին Վերե գետի կիրճում: Այն ժամանակ Թբիլիսիի կենտրոնում ջրի տակ անցան փողոցներն ու ճանապարհները, կենդանաբանական այգին, «Մզիուրի» զբոսայգին: Հարյուրավոր ընտանիքներ մնացին անօթեւան: Մայրաքաղաքին հասցված վնասը գնահատվել Է 90 միլիոն դոլար:
Հեղեղումը լիովին ոչնչացրել Էր կենդանաբանական այգու ստորին մասը: Կենդանիների գրեթե կեսը սատկել Էր, որոշ կենդանիներ հայտվել Էին փողոցում: Բեգի գետաձիու լուսանկարները, որը ողբերգական իրադարձություններից հետո զբոսնում Էր Հերոսների հրապարակում, տարածվեցին համաշխարհային զանգվածային լրատվամիջոցներում: Հետագայում Բեգիի կերպարը դարձավ քաղաքի բնակիչների համախմբվածության խորհրդանիշը, որոնք մասնակցել են տարերքի հետեւանքների վերացմանը:

В центре Тбилиси появится памятник бегемоту Беги
В Тбилиси решили установить памятник бегемоту Беги — столичная мэрия уже объявила конкурс на создание скульптуры, сообщает Арменпресс со ссылкой на ГрузияOnline.
Инициатива мэрии приурочена к четвертой годовщине разрушительного наводнения, унесшего жизни более 20 человек. В ночь на 14 июня 2015 года сильный ливень и оползень вызвали наводнение в ущелье реки Вере. Тогда в центре Тбилиси были затоплены улицы и дороги, зоопарк, парк «Мзиури». Сотни семей остались без крыши над головой. Нанесенный столице ущерб оценили в 90 миллионов долларов.
Наводнение полностью уничтожило нижнюю часть зоопарка. Почти половина питомцев погибли, некоторые животные оказались на улице. Снимки бегемота Беги, прогуливающегося по площади Героев после трагических событий, облетели мировые СМИ. Впоследствии образ Беги стал символом сплоченности жителей города, которые участвовали в устранении последствий стихии.