Վրաստանը պետք Է զբաղեցնի Բրիտանիայի տեղը ԵՄ-ում. Սալոմե Զուրաբիշվիլի
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանը պետք Է օգտվի Եվրամիությունից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալուց, որպեսզի առաջ շարժվի իր ինտեգրացման հարցում, որը տանում Է Եվրամիությանն անդամակցելուն: Այս կարծիքը, ինչպես տեղեկացնոմ Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է երկրի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին, որի խոսքը մեջբերել Է Bloomberg գործակալությունը:
«Մենք ստեղծված իրադրությանը նայում ենք դրանից առվելագույն օգուտ քաղելու մտադրությամբ»,- ասել Է պետության ղեկավարը: Զուրաբիշվիլիի կարծիքով՝ տրամաբանությունն այն Է, որ այն երկրին, որը հետեւողականորեն շարժվում Է Եվրոպայի ուղղությամբ, չի կարելի վերաբերվել ավելի վատ, քան այն երկրին, որն աստիճանաբար հեռանում Է նրանից:
Նախագահը կարծում Է, որ Վրաստանը պետք Է օգտվի այն պահից, որը վրա կհասնի Brexit-ի դեպքում՝ Եվրամիության «դուռը հրելու» համար, հաղորդել Է «Գրուզիա Online»-ը:

Зурабишвили: Грузия должна занять место Британии в ЕС
Грузия должна воспользоваться выходом Великобритании из Евросоюза, чтобы продвинуться в своей интеграции, ведущей к членству в ЕС. Так считает президент страны Саломе Зурабишвили, слова которой приводит агентство Bloomberg.
«Мы смотрим на сложившуюся ситуацию с намерением извлечь из нее максимальную пользу», — сказала глава государства. По мнению Зурабишвили, логика заключается в том, что к стране, которая последовательно движется в направлении Европы, нельзя относиться хуже, чем к стране, которая постепенно удаляется от нее,сообщает Арменпресс со ссылкой на ГрузияOnline.
«Европа всегда добивалась прогресса благодаря серьезным кризисам».
Президент считает, Грузия должна воспользоваться моментом, который может наступить в случае Brexit-а, чтобы «толкнуть дверь» в ЕС.