Նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է Ռումինիայի խորհրդարանի պատգամավոր Վարուժան Ոսկանյանի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանն ապրիլի 3-ին հանդիպել է Ռումինիայի Խորհրդարանում Հայաստանի հետ բարեկամության խմբի նախագահ, Ռումինահայոց Միության նախագահ Վարուժան Ոսկանյանի հետ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին նախագահի աշխատակազմի հասրակայնության հետ կապերի վարչությունից, զրուցակիցները խոսել են երկու երկրների միջև տնտեսական կապերի աշխուժացման, այս ոլորտում զարգացումը խթանող երկուստեք քայլերի ձեռնարկման անհրաժեշտության մասին:
Ռումինիայի խորհրդարանի պատգամավորը Հայաստան էր ժամանել նոր բացված Բուխարեստ-Երևան չվերթով: Այս համատեքստում կարևորվել է Ռումինիա-Հայաստան ուղիղ օդային կապի առկայությունը՝ նշելով, որ այն կխթանի զբոսաշրջությունը:
Հանդիպման ընթացքում նախագահ Արմեն Սարգսյանը և Ռումինիայի խորհրդարանի պատգամավոր Վարուժան Ոսկանյանը քննարկել են նաև երկու երկրների միջև խորհրդարանական կապերի ամրապնդման, այս ոլորտում առկա ներուժի օգտագործմանն առնչվող հարցեր:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Ռումինիայի հայ համայնքին, համայնքում առկա խնդիրներին ու հեռանկարներին: Կարևորվել է Հայաստանի հետ կապերի ամրապնդումը մշակութային, գիտական և կրթական ոլորտներում:

YEREVAN, APRIL 3, ARMENPRESS. President of Armenia Armen Sarkissian on April 3 met with chairman of the Romania-Armenia parliamentary friendship group, chair of the Romanian-Armenian Union, Varuzhan Voskanian, the Presidential Office told Armenpress.
The two officials talked about the necessity to boost the economic ties between the two countries and take joint actions to promote development in this area.
The Romanian MP arrived in Armenia with the newly-launched Bucharest-Yerevan flight. In this context they attached importance to the existence of Romania-Armenia direct air communication, adding that it will boost tourism.
Armen Sarkissian and Varuzhan Voskanian also discussed issues on strengthening the parliamentary ties between the two states.
They also touched upon the Armenian community of Romania, the problems and prospects existing in the community. The officials emphasized strengthening the ties with Armenia in culture, science and education sectors.