Դատարանը բավարարել է առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու մեջ մեղադրվող դատավորին կալանավորելու միջնորդությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունում հարուցված և ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության քննիչի վարույթ ընդունված քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցության հիման վրա Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Գագիկ Հեբոյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով մեղադրանք է առաջադրվել այն հանցավոր արարքի կատարման համար, որ նա ՀՀ փաստաբանների պալատի փաստաբանի օժանդակությամբ ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունից, ըստ առաջադրված մեղադրանքի` դատավորն իր վարույթում քննվող քաղաքացիական գործով հայցվորի օգտին գործողություն կատարելու, այն է` վերջինիս 3.400.000 ՀՀ դրամ պետական տուրքը վճարելուց ազատելու դիմաց 2019թ. մարտի 4-ին նրանից պահանջել է առանձնապես խոշոր չափերի` 1.715.000 ՀՀ դրամին համարժեք` 3500 ԱՄՆ դոլար կաշառք:
Քաղաքացու հետ սակարկելու արդյունքում Գ. Հեբոյանը նրա հետ վերջնական պայմանավորվածություն է ձեռք բերել հիշյալ գործողությունը կատարելու դիմաց 1.225.000 ՀՀ դրամին համարժեք 2500 ԱՄՆ դոլար կաշառք ստանալու վերաբերյալ: Խուսափելով կաշառքի առարկան անձամբ վերցնելուց և բացահայտվելուց` դատավորը դիմել է իր ծանոթ փաստաբանի օժանդակությանը. 2019թ. մարտի 27-ին հիշյալ քաղաքացին ԱԱԾ-ի կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառման շրջանակներում 2500 ԱՄՆ դոլար կաշառքի գումարը տվել է փաստաբանին, ով նույն օրը այն փոխանցել է դատավորին:
30.03.2019թ.-ին ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության քննիչի կողմից միջնորդություն է ներկայացվել Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարան` Գ. Հեբոյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար: Նույն օրը դատարանի կողմից միջնորդությունը բավարարվել է, և Գ. Հեբոյանը կալանավորվել է:

Суд удовлетворил ходатайство об аресте судьи, обвиняемого в получении взятки в особо крупных размерах
На основании совокупности достаточных доказательств, полученных в ходе предварительного следствия по уголовному делу, возбужденному в Службе национальной безопасности Республики Армения и принятому в производство следователя Специальной следственной службы РА, судье суда общей юрисдикции Котайкской области Гагику Хебояну предъявлено обвинение по пунктам 2 и 3 части 4 статьи 311 Уголовного кодекса РА за совершение преступного деяния, получение взятки в особо крупных размерах при содействии адвоката палаты адвокатов РА.
Как сообщили «Арменпресс» в Специальной следственной службе РА, согласно предъявленному обвинению, судья по расследуемому в его производстве гражданскому делу совершил действия в пользу истца, а именно: за освобождение последнего от уплаты госпошлины в размере 3.400.000 драмов 4 марта 2019г., потребовал от него взятку в особо крупных размерах - $ 3500, что эквивалентно 1.715.000 драмам.
В результате торгов с гражданином В. Гебоян заключил с ним окончательную договоренность о получении взятки в размере 2500 долларов США, эквивалентных 1.225.000 драмам за совершение упомянутого действия. Избегая получения и раскрытия предмета взятки, судья обратился к своему знакомому адвокату за помощью. 27-го марта 2009 г. упомянутый гражданин в рамках оперативно-розыскного мероприятия, проведенного СНБ, передал сумму взятки в размере 2500 долларов адвокату, который в тот же день передал ее судье.
30.03.2019 г.следователь Специальной следственной службы РА представил ходатайство в суд общей юрисдикции г. Еревана. В тот же день суд удовлетворил ходатайство, и Г. Хебоян был арестован в качестве меры пресечения.
Уведомление: подозреваемый или обвиняемый в предполагаемом преступлении считается невиновным, пока его вина не доказана в порядке, установленном уголовно-процессуальным кодексом РА, вступившим в законную силу приговором суда: