Նիկոլ Փաշինյանը հավաստիացնում է` Իրան-ԵԱՏՄ ազատ առևտրի գոտու ձևավորման համաձայնագիրը բխում է Հայաստանի շահերից
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի և ԵԱՏՄ երկրների միջև կնքված ազատ առևտրի գոտու ձևավորմանն ուղղված համաձայնագիրը բխում է մեր երկրի շահերից: Իսկ տեղական արտադրության ապրանքատեսակները չեն կարող զիջել ցածր մաքսատուրքերով ներմուծվող ապրանքատեսակներին, եթե արտադրողները, գյուղացիներն իսկապես լավ աշխատանք կատարեն:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին Ազգային ժողովում կառավարության ծրագրերի կատարման ընթացքի և արդյունքների ներկայացմանն ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Ստեփանյանը հետաքրքրվեց, թե համաձայնագրով հնարավո՞ր է, արդյոք, որ որոշ ռիսկեր ստեղծվեն Հայաստանում գյուղատնտեսության և ջերմոցային ոլորտի տնտեսավարողների համար: «Արդյոք համաձայնագրի հիմքում կա՞ն կոնկրետ հաշվարկներ, թե, օրինակ, ինչ կարժենա 1 կգ կարտոֆիլը, եթե այն Իրանից հասնի Հայաստան»,-հարցրեց պատգամավորը:
Նիկոլ Փաշինյանը շեշտեց` ազատ առևտրի համաձայնագիրը ոչ միայն այն մասին է, որ Իրանից կարող են ապրանք ներմուծել Հայաստան, այլև Հայաստանից արտահանել Իրան: «Հետաքրքիրն այն է, որ 3-միլիոնանոց շուկան պայմանագիր է կնքում պայմանականորեն 80 -միլիոնանոց շուկայի հետ, և առաջին ռեակցիան այն է, որ կարող է այնտեղից կարտոֆիլ բերեն, ու մեր կարտոֆիլի գինը էժանանա: Մենք տարեկան 100 հազար տոննա կարտոֆիլ արտահանելու պոտենցիալ ունենք, որը չենք կարողանում արտահանել: 80 -միլիոնանոց շուկան բացում ենք մեզ համար ու ասում, թե մեր 3-միլիոնանոց շուկան կարող է գրավեն: Եթե չաշխատենք, այո, կարող են գրավել»,-նկատեց Փաշինյանն ու շեշտեց` գյուղատնտեսության ոլորտում մտավոր աշխատանքի բաղադրիչը պետք է մեծանա և ֆիզիկական աշխատանքի բաղադրիչը` փոքրանա։
Նա նշեց, որ կոնկրետ հաշվարկներ չկան, թե Իրանից ներկրվող կարտոֆիլը որքան կարժենա, սակայն վստահեցրեց` կան հաշվարկներ, որ այդ պայմանագիրը ձեռնտու է Հայաստանին և բխում է ՀՀ շահերից:
Իրանի և ԵԱՏՄ երկրների միջև ազատ առևտրի գոտի ձևավորելուն ուղղված համաձայնագիրը ՀՀ ազգային ժողովը վավերացրել է մարտի 27-ի նիստում: Այդ համաձայնագրով Իրան ներկրման համար մի շարք ապրանքատեսակների մաքսատուրքերը նվազեցվելու են, Իրանից Հայաստան ներմուծման համար ևս որոշ մաքսատուրքեր կնվազեցվեն:

YEREVAN, MARCH 28, ARMENPRESS. The agreement on forming a free trade zone between Iran and the member states of the Eurasian Economic Union (EAEU) derives from Armenia’s interests. And the local products cannot yield to goods which are imported with low customs fees if the local producers, villagers really work hard, Prime Minister Nikol Pashinyan said in his remarks in the Parliament, Armenpress reports.
My Step faction MP Lilit Stepanyan asked whether the agreement may create some risks for agricultural and greenhouse entities in Armenia.
In response Pashinyan said this agreement is not only about making import from Iran to Armenia, but also making export from Armenia to Iran. “The interesting point here is that a market worth 3 million signs a contract with a market worth 80 million, and the first reaction is that maybe potatoes will imported from there, and the price of our potatoes will decrease. We have a potential to export 100.000 tons of potatoes annually, which we are not exporting. We open that market worth 80 million for us and state that they can capture our market worth 3 million. Yes, this is possible if we don’t work”, Pashinyan said, adding that the component of intellectual work in the agriculture sector should increase and that of the physical work should decrease.
The PM stated that there are no concrete calculations on how much the price of the potato imported from Iran will be, but assured that there are calculations that this agreement is beneficial for Armenia and derives from its interests.
The Parliament of Armenia on March 27 approved the bill on ratifying the interim agreement on forming a free trade zone between Iran and the member states of the Eurasian Economic Union (EAEU).