Նիկոլ Փաշինյանը հավաստիացնում է` Իրան-ԵԱՏՄ ազատ առևտրի գոտու ձևավորման համաձայնագիրը բխում է Հայաստանի շահերից
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի և ԵԱՏՄ երկրների միջև կնքված ազատ առևտրի գոտու ձևավորմանն ուղղված համաձայնագիրը բխում է մեր երկրի շահերից: Իսկ տեղական արտադրության ապրանքատեսակները չեն կարող զիջել ցածր մաքսատուրքերով ներմուծվող ապրանքատեսակներին, եթե արտադրողները, գյուղացիներն իսկապես լավ աշխատանք կատարեն:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին Ազգային ժողովում կառավարության ծրագրերի կատարման ընթացքի և արդյունքների ներկայացմանն ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Ստեփանյանը հետաքրքրվեց, թե համաձայնագրով հնարավո՞ր է, արդյոք, որ որոշ ռիսկեր ստեղծվեն Հայաստանում գյուղատնտեսության և ջերմոցային ոլորտի տնտեսավարողների համար: «Արդյոք համաձայնագրի հիմքում կա՞ն կոնկրետ հաշվարկներ, թե, օրինակ, ինչ կարժենա 1 կգ կարտոֆիլը, եթե այն Իրանից հասնի Հայաստան»,-հարցրեց պատգամավորը:
Նիկոլ Փաշինյանը շեշտեց` ազատ առևտրի համաձայնագիրը ոչ միայն այն մասին է, որ Իրանից կարող են ապրանք ներմուծել Հայաստան, այլև Հայաստանից արտահանել Իրան: «Հետաքրքիրն այն է, որ 3-միլիոնանոց շուկան պայմանագիր է կնքում պայմանականորեն 80 -միլիոնանոց շուկայի հետ, և առաջին ռեակցիան այն է, որ կարող է այնտեղից կարտոֆիլ բերեն, ու մեր կարտոֆիլի գինը էժանանա: Մենք տարեկան 100 հազար տոննա կարտոֆիլ արտահանելու պոտենցիալ ունենք, որը չենք կարողանում արտահանել: 80 -միլիոնանոց շուկան բացում ենք մեզ համար ու ասում, թե մեր 3-միլիոնանոց շուկան կարող է գրավեն: Եթե չաշխատենք, այո, կարող են գրավել»,-նկատեց Փաշինյանն ու շեշտեց` գյուղատնտեսության ոլորտում մտավոր աշխատանքի բաղադրիչը պետք է մեծանա և ֆիզիկական աշխատանքի բաղադրիչը` փոքրանա։
Նա նշեց, որ կոնկրետ հաշվարկներ չկան, թե Իրանից ներկրվող կարտոֆիլը որքան կարժենա, սակայն վստահեցրեց` կան հաշվարկներ, որ այդ պայմանագիրը ձեռնտու է Հայաստանին և բխում է ՀՀ շահերից:
Իրանի և ԵԱՏՄ երկրների միջև ազատ առևտրի գոտի ձևավորելուն ուղղված համաձայնագիրը ՀՀ ազգային ժողովը վավերացրել է մարտի 27-ի նիստում: Այդ համաձայնագրով Իրան ներկրման համար մի շարք ապրանքատեսակների մաքսատուրքերը նվազեցվելու են, Իրանից Հայաստան ներմուծման համար ևս որոշ մաքսատուրքեր կնվազեցվեն:

Никол Пашинян уверен, что соглашение о создании зоны свободной торговли Иран-ЕАЭС исходит из интересов Армении
Соглашение, направленное на формирование зоны свободной торговли между Ираном и странами ЕАЭС, исходит из интересов нашей страны. А товары местного производства не будут уступать товарам, импортируемым с низкими таможенными пошлинами, если производители, сельскохизяйственники действительно будут делать хорошую работу.
Как передает «Арменпресс», об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян, представляя результаты и ход реализации программ правительства.
Депутат фракции «Мой шаг» Лилит Степанян поинтересовалась, возможно ли, что соглашение создаст некоторые риски для хозяйствующих субъектов сельскохозяйственной и тепличной сферы в Армении. «Есть ли в основе соглашения конкретные расчеты относительно того, например, сколько будет стоить 1 кг картофеля, если он будет импортирован в Армению из Ирана?», - спросила депутат.
Никол Пашинян подчеркнул, что соглашение о свободной торговле не только о том, что из Ирана могут импортировать товары в Армению, но и экспортировать их из Армении в Иран. «Интересно то, что 3-миллионный рынок заключает контракт с условно 80-миллионным рынком, и первая реакция заключается в том, что могут оттуда привезти картофель, и цена на картофель подешевеет. У нас есть потенциал для экспорта 100 тысяч тонн картофеля в год, который мы не можем экспортировать. Мы открываем для себя 80-миллионный рынок и говорим, что наш 3-миллионный рынок могут захватить. Если не будем работать, то да, смогут захватить», -заметил Пашинян и подчеркнул, что компонент интеллектуальной работы в сфере сельского хозяйства должен увеличиться, а компонент физической работы уменьшится.
Он отметил, что конкретных расчетов нет, сколько будет стоить импортируемый из Ирана картофель, однако заверил, что есть расчеты, что этот договор выгоден Армении и исходит из интересов Армении.
Парламент Армении ратифицировал соглашение о создании зоны свободной торговли между Ираном и странами ЕАЭС на заседании 27 марта. Согласно этому соглашению, таможенные пошлины на экспорт ряда товаров в Иран будут снижены, также будут снижены и некоторые пошлины на импорт из Ирана в Армению.