ՀՀ վարչապետը վստահեցնում է՝ Հայաստանի արտաքին պարտքի սպասարկման առումով որևէ խնդիր չկա
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության արտաքին պարտքի սպասարկումը դրված է ինստիտուցիոնալ հիմքերի վրա: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Ազգային ժողովում ՀՀ կառավարության ծրագրի կատարման և ընթացքի մասին զեկույցի քննարկմանն ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանի հարցին: «Նույնիսկ տարիներ առաջ պլանավորված է, թե մենք ինչպես ենք այդ պարտքը սպասարկելու: Դա միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրով է նախատեսված, դա նոր միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրով ևս նախատեսված կլինի»,- ասաց վարչապետը:
Նահավելեց, որ իր ղեկավարած կառավարության գործունեության 10 ամիսների արդյունքներով վստահ է, որ կարողանալու են հասնել հռչակած տնտեսական խնդիրների լուծմանը: «Կա՞ն ռիսկեր դրա համար: Ռիսկեր կան, բայց դրանք կապված են ոչ թե Հայաստանի հետ, այլ այդ ռիսկերը կապված են գլոբալ իրավիճակի և գլոբալ ճգնաժամերի հետ: Ես հույս ունեմ, որ այն տնտեսական մոդելը, որը մենք կառուցում ենք, առավել հարմարեցված կլինի նաև արտաքին շոկերին դիմակայելու առումով»,- ընդգծեց Նիկոլ Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետը հիշեցրեց իր հայտարարությունը, որ 2019 թվականի պետական բյուջեի եկամուտներն առնվազն 40 միլիարդ դրամով գերակատարվելու են: «Մեր տնտեսական ցուցանիշները մեզ հուշում են, որ մենք պետական բյուջեի եկամուտները շարունակաբար ավելացնելու ենք տնտեսական աճի և ստվերային տնտեսության կրճատման հաշվին: Միջազգային փորձագիտական կազմակերպությունները գնահատում են, որ մեր երկրում 50 տոկոս ստվեր կա: Մենք պետք է գնանք այդ ստվերի հարկման ճանապարհով: Բայց ստվերի հարկման համար շատ կարևոր նախապայման կա՝ կոռուպցիայի բացակայությունը, որովհետև այդ ստվերային գումարները ոչ թե ստվերային տնտեսության գործող անձանց մոտ են մնում, այլ շատ դեպքերում դրանցով տարբեր կոռուպցիոն սխեմաներ են աշխատում: Այդ ո՞նց է, որ մենք 10 ամսվա մեջ կարողանում ենք պլանավորել 40 միլիարդ դրամ ավելի հավաքագրել: Ենթադրում եմ, որ դրա պատճառներից մեկն այն է, որ կառավարությունը և իշխանությունը չեն գնում այդ բիզնեսներից իրենց բաժինը «հավաքելու», և այդ գումարն առաջանում է»,- նշեց Փաշինյանը:

PM assures there is no problem in terms of Armenia’s foreign debt servicing
YEREVAN, MARCH 27, ARMENPRESS. Armenia’s foreign debt service is put on institutional basis, Prime Minister Nikol Pashinyan said in the Parliament, in response to the question of Prosperous Armenia faction MP Tigran Urikhanyan, reports Armenpress.
“It is even planned years before how we are going to serve that debt. It is envisaged by medium-term programs and will also be envisaged by new medium-term programs”, the PM said.
He added that based on the results of the 10-month activity of his government he is confident that they will be able to reach the solution of the declared economic issues. “Are there risks for that? Yes, there are, but they are not linked with Armenia, but with the global situation and global crisis. I hope that the economic model we are forming will be more adaptable in terms of resisting also external shocks”, Pashinyan said.
He reminded his statement that the 2019 state budget revenues will be over fulfilled by at least 40 billion drams. “Our economic indicators allow us to say that we will constantly increase the state budget revenues at the expense of economic growth and reduction of shadow economy. According to the assessments of international expert organizations, there is 50% shadow in our country. We should move on the path of taxing this shadow. But for this purpose there is an important precondition- the absence of corruption because these shadow money do not remain among the persons engaged in shadow economy, but in most cases various corruption scenarios are working”, he said.