Հայաստանում տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն աճել է 6.5 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը այս տարվա հունվար-փետրվարին 6.5 տոկոսով աճել է 2018-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին փաստում են ՀՀ ազգային վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալները:
Մասնավորապես զգալիորեն աճել է շինարարության ծավալը՝ 21.6 տոկոսով: Առևտրի շրջանառությունում աճը կազմել է 13.1 տոկոս, իսկ մատուցած ծառայությունների ծավալն ավելացել է 17.5 տոկոսով:
2019-ի հունվար-փետրվարի արդյունաբերական արտադրանքի ծավալն ավելացել է 1.9 տոկոսով: Սպառողական գների ինդեքսն աճել է 1.3 տոկոսով, իսկ արդյունաբերական արտադրանքի գների ինդեքսը նվազել է 1 տոկոսով:
Էլեկտրաէներգիայի արտադրության ծավալը նվազել է 21 տոկոսով:
Միջին ամսական անվանական աշխատավարձը Հայաստանում հունվար-փետրվարին աճել է 4.9 տոկոսով՝ կազմելով 174 հազար 854 դրամ: Ընդ որում` պետական օղակում միջին ամսական աշխատավարձն ավելացել է 2.3 տոկոսով, իսկ ոչ պետականում՝ 4.9 տոկոսով:
Արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալներում այս տարվա հունվար-փետրվարին նախորդ տարվա նույն ժամանակի համեմատ նկատվել է նվազում՝ շուրջ 7.7 տոկոսով: Ընդ որում` նվազում է նկատվել ինչպես արտահանման, այնպես էլ ներմուծման ծավալներում: Արտահանումը նվազել է 11.6 տոկոսով, իսկ ներմուծումը՝ 5.6 տոկոսով:

Armenia’s economic activity index grows 6.5%
YEREVAN, MARCH 25, ARMENPRESS. Armenia’s economic activity index increased 6.5% in January-February 2019 compared to January-February 2018, according to the data released by the National Statistical Committee, reports Armenpress.
In particular, the construction volume has greatly increased – 21.6%. The growth in trade turnover comprised 13.1%, and the volume of the services increased by 17.5%.
The industrial production volume has risen by 1.9%. The consumer price index grew by 1.3%, but the industrial production price index decreased by 1%.
In January-February 2019 the average annual salary increased 4.9%, comprising 174.854 AMD. Moreover, the average annual salary in the public sector increased by 2.3% and in the private one - 4.9%.
Declined was registered in the volumes of external trade turnover in January-February 2019 compared to the same period of 2018 – 7.7%. Moreover, decline was recorded both in export and import volumes. Export declined by 11.6% and the import by 5.6%.