Հայաստանում տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն աճել է 6.5 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը այս տարվա հունվար-փետրվարին 6.5 տոկոսով աճել է 2018-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին փաստում են ՀՀ ազգային վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալները:
Մասնավորապես զգալիորեն աճել է շինարարության ծավալը՝ 21.6 տոկոսով: Առևտրի շրջանառությունում աճը կազմել է 13.1 տոկոս, իսկ մատուցած ծառայությունների ծավալն ավելացել է 17.5 տոկոսով:
2019-ի հունվար-փետրվարի արդյունաբերական արտադրանքի ծավալն ավելացել է 1.9 տոկոսով: Սպառողական գների ինդեքսն աճել է 1.3 տոկոսով, իսկ արդյունաբերական արտադրանքի գների ինդեքսը նվազել է 1 տոկոսով:
Էլեկտրաէներգիայի արտադրության ծավալը նվազել է 21 տոկոսով:
Միջին ամսական անվանական աշխատավարձը Հայաստանում հունվար-փետրվարին աճել է 4.9 տոկոսով՝ կազմելով 174 հազար 854 դրամ: Ընդ որում` պետական օղակում միջին ամսական աշխատավարձն ավելացել է 2.3 տոկոսով, իսկ ոչ պետականում՝ 4.9 տոկոսով:
Արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալներում այս տարվա հունվար-փետրվարին նախորդ տարվա նույն ժամանակի համեմատ նկատվել է նվազում՝ շուրջ 7.7 տոկոսով: Ընդ որում` նվազում է նկատվել ինչպես արտահանման, այնպես էլ ներմուծման ծավալներում: Արտահանումը նվազել է 11.6 տոկոսով, իսկ ներմուծումը՝ 5.6 տոկոսով:

Индекс экономической активности Армении в феврале вырос на 6,5%
Индекс экономической активности Армении в январе-феврале 2019 года вырос на 6,5% по сравнению с аналогичным периодом 2018 года. Как сообщает Арменпресс, Национальный статистический комитет Армении представил текущую оперативную сводку основных макроэкономических показателей, характеризующих социально-экономическое положение страны.
В феврале 2019 строительная отрасль выросла на 21,6%. Торговый оборот вырос на 13,1%, а объем предоставленных услуг увеличился на 17,5%.
Объем производства электроэнергии снизился на 21 по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Индекс потребительских цен увеличился на 1,3%, а индекс промышленного производства снизился на 1%. Объем промышленного производства снизился на 1,9%.
Среднемесячная номинальная заработная плата увеличилась на 4,9% (174 854 драмов). Среднемесячная номинальная заработная плата в государственном секторе увеличилась на 2,3% по сравнению с предыдущим годом, а в частном секторе - 4,9%.
Объем внешнеторгового оборота в феврале 2019 года сократился на 7,7% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года: экспорт сократился на 11,6%, а импорт - на 5,6%. Обменный курс драма по отношению к доллару США в феврале 2019 года составил 487.10 драмов.