BRICS-ի հաջորդ գագաթնաժողովը տեղի կունենա նոյեմբերի 13 – 14-ը Բրազիլիայում
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: BRICS-ի (Բրազիլիա, Ռուսաստան, Հնդկաստան, Չինաստան, Հարավաֆրիկյան Հանրապետություն(ՀԱՀ) տասնմեկերորդ գագաթնաժողովը տեղի կունենա նոյեմբերի 13 – 14-ը Բրազիլիա քաղաքում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է միավորումում Բրազիլիայի նախագահության կայքում:
BRICS-ի պետությունների եւ կառավարությունների ղեկավարների հանդիպումները տեղի կունենան «Իտամարատի» պալատում, որտեղ գտնվում Է Բրազիլիայի արտաքին գործերի նախարարությունը: Ինչպես նշված Է, մայրաքաղաքն արդեն երկրորդ անգամ կդառնա «հնգյակի» գագաթնաժողովի անցկացման վայր: Անցյալ անգամ Բրազիլիայի, Ռուսաստանի, Հնդկաստանի եւ Չինաստանի ղեկավարներն այստեղ հանդիպել են 2010 թվականին տակավին քառակողմ ձեւաչափով (ՀԱՀ-ը պաշտոնապես BRICS-ի կազմ Է մտել 2011 թվականին Սանյա քաղաքում, Չինաստան, տեղի ունեցած գագաթնաժողովի ընթացքում):
Միավորումում Բրազիլիայի նախագահության հմինական թեման ձեւակերպված Է հետեւյալ կերպ. «Տնտեսական աճ ինովացիոն ապագայի համար»: Բրազիլիայի կողմից հայտարարված գերակայությունների թվում են՝ գիտատեխնիկական եւ նորաստեղծական համագործակցությունը, թվային տնտեսությունը, պայքարը կազմակերպված հանցավորության եւ փողերի լվացման դեմ, փոխգործակցության ամրապանդումը BRICS-ի Գործարար խորհրդի եւ BRICS-ի Նոր բանկի գծով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Следующий саммит БРИКС пройдет в Бразилиа 13-14 ноября
Одиннадцатый саммит БРИКС (Бразилия, Россия, Индия, Китай, ЮАР) пройдет 13-14 ноября в городе Бразилиа. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом говорится в публикации на сайте бразильского председательства в объединении.
Встречи глав государств и правительств БРИКС пройдут во дворце "Итамарати", где располагается бразильский МИД. Как отмечается, столица уже во второй раз станет местом проведения саммита "пятерки". В прошлый раз лидеры Бразилии, России, Индии и Китая встречались здесь в 2010 году еще в четырехстороннем формате (ЮАР официально вошла в состав БРИКС в 2011 году в ходе саммита в городеСанья, Китай).
Основная тема бразильского председательства в объединении сформулирована следующим образом: "Экономический рост для инновационного будущего". Среди заявленных Бразилиа приоритетов - научно-технологическое и инновационное сотрудничество, цифровая экономика, борьба с оргпреступностью и отмыванием денег, укрепления взаимодействия по линии Делового совета БРИКС и Нового банка развития БРИКС.