Ֆրանսիայի Ազգային ժողովը հավանություն տվեց ֆրանս-գերմանական խորհրդարանական վեհաժողովի ստեղծմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի Ազգային ժողովը (խորհրդարանի ստորին պալատը) հավանություն Է տվել Գերմանիայի հետ համատեղ խորհրդարանական վեհաժողովի ստեղծմանը, որը կոչված Է բարելավել համագործակցությունը երկու երկրների միջեւ, այդ թվում՝ միջազգային հարցերի շուրջ: Ազգային ժողովի կայքում զետեղված հեռարձակման համաձայն, այդ որոշումը պաշտպանել Է պատգամավորների ճնշող մեծամասնությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Այսօրվա բանաձեւը նոր փուլ Է ներկայացնում ԳԴՀ-ի եւ Ֆրանսիայի միջեւ գործընկերության ուժեղացման ճանապարհին»,-հայտարարել Է Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարության ղեկավարին առընթեր եվրոպական գործերի նախարար Նատալի Լուազոն՝ ելույթ ունենալով բանավեճերի փակմանը: Նրա խոսքով՝ այդ մարմինը պետք Է նպաստի Եվրամիության առջեւ ծառացած մարտահրավերներին Փարիզի եւ Բեռլինի առավել ուժեղ համատեղ պատասխանին: Խորհրդարանական վեհաժողովում կընդգրկվեն Ֆրանսիայի եւ Գերմանիայի խորհրդարանների 50-ական պատգամավոր, այն կգլխավորեն Ազգային ժողովի եւ Բունդեսթագի նախագահները: Նիստերը պլանավորվում Է անցկացնել առնվազն կես տարին մեկ՝ հաջորդաբար Ֆրանսիայում եւ Գերմանիայում: Առաջին անգամ այս քաղաքական մարմինը նիստ կգումարի մարտի 25-ին Փարիզում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Национальное собрание Франции одобрило создание франко-германской парламентской ассамблеи
Национальное собрание (нижняя палата парламента) Франции одобрило создание совместной с ФРГ парламентской ассамблеи, призванной улучшить сотрудничество между двумя странами, в том числе по международным вопросам. Согласно трансляции насайтеНационального собрания, данное решение поддержало подавляющее большинство депутатов, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Сегодняшняя резолюция представляет новый этап на пути усиления партнерства между ФРГ и Францией", - заявила министр по европейским делам при главе МИД Франции Натали Луазо, выступая на закрытии дебатов. По ее словам, данный орган должен способствовать более сильному совместному ответу Парижа и Берлина на вызовы, стоящие перед Евросоюзом.
В парламентскую ассамблею войдут по 50 депутатов французского и германского парламента, возглавят ее председатели Нацсобрания и Бундестага. Заседания планируется проводить по меньшей мере раз в полгода поочередно во Франции и в Германии. Первый раз данный политический орган соберется в Париже 25 марта.