ԵՄ-ն դիտարկում է Brexit-ը հետաձգելու դեպքում Մեծ Բրիտանիայի նկատմամբ տուգանքներ սահմանելու հնարավորությունը
ԵՄ-ն  դիտարկում է Brexit-ը հետաձգելու դեպքում Մեծ Բրիտանիայի նկատմամբ տուգանքներ սահմանելու հնարավորությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիության ղեկավարությունը դիտարկում է Մեծ Բրիտանիայի նկատմամբ տուգանքներ սահմանելու հնարավորությունը ԵՄ-ից դուրս գալու գործընթացը հետաձգելու դեպքում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին տեղեկացնում է «Ինտերֆաքս»-ը՝ հղում կատարելով «The Daily Telegraph»-ին: Նշվում է, որ փոխհատուցման գումարը կարող է կազմել 1 մլրդ ֆունտ ստերլինգ յուրաքանչյուր ամսվա համար:
Brexit-ը նախանշված է մարտի 29-ին: Մինչ այդ, մարտի 12-ին Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանում կանցկացվի Եվրամիությունից դուրս գալու մասին կառավարության առաջարկած նախագծի հերթական քվեարկությունը: Խոսվում է այն մասին, որ հերթական անգամ խորհրդարանն արգելք կդնի Բրյուսելի հետ գործարքի նկատմամբ:
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյն ավելի վաղ հայտնել էր, որ եթե խորհրդարանը մերժի գործարքը, ապա մարտի 13-ին կանցկացվի քվեարկություն այն մասին, թե արդյոք պատգամավորները համաձայն են ԵՄ-ից դուրս գալ առանց համաձայնագրի:

Брюссель задумал штрафовать Лондон на миллиард фунтов в месяц за отсрочку Brexit
Власти ЕС рассматривают возможность введения штрафных санкций для Великобритании в случае отсрочки процедуры выхода страны из Евросоюза. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Интерфакс, об этом пишет The Daily Telegraph со ссылкой на информированные источники.
По словам источников, сумма компенсации может составить порядка 1 млрд фунтов стерлингов ($1,31 млрд) за каждый месяц отсрочки. Кроме того, уже известно, что при выходе Великобритания заплатит ЕС 39 млрд фунтов.
Brexit намечен на 29 марта. Тем временем 12 марта в парламенте Великобритании пройдет очередное голосование по предложенному правительством плану о выходе из Евросоюза, при этом ожидается, что парламентарии в очередной раз заблокируют сделку с Брюсселем.
Премьер-министр Тереза Мэй ранее обещала, что если парламент отвергнет сделку, то 13 марта пройдет голосование о том, согласны ли депутаты на выход из ЕС без соглашения. 14 марта пройдет голосование по переносу сроков Brexit.