IFC-ն և MIGA-ն 202 միլիոն դոլար ֆինանսավորման փաթեթ են նախապատրաստում Հայաստանի էլեկտրաէներգետիկ ոլորտի հզորացման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան (IFC) և Բազմակողմ ներդրումների երաշխավորման գործակալությունը (MIGA) փոխառության ֆինանսավորման և երաշխիք՝ 202 միլիոն դոլար արժողությամբ աննախադեպ փաթեթ են նախապատրաստում Հայաստանի առաջին, նոր կառուցվող էլեկտրակայանի ֆինանսավորման համար, որը կօգնի Հայաստանում զարգացնել էներգիայի արտադրություն ու խթանել տնտեսական աճը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայից։
Հաղորդագրության մեջ նաև նշված է. «Հայաստանում էլեկտրական էներգիայի երկու երրորդն արտադրվում է ներկրվող վառելիքից: Էլեկտրական էներգիայի ընդհանուր ծավալների մի զգալի մասի արտադրության համար երկրում հիմնականում օգտագործվում են հնացած, ցածր արդյունավետությամբ ջերմաէլեկտրակայանները: 250 մեգավատտ հզորությամբ համակցված ցիկլով գազատուրբինային արդի էներգակայանի կառուցումը Երևանի հարավային մասում կօգնի բարձրացնել գազից էլեկտրական էներգիայի արտադրության արդյունավետությունը՝ արտադրելով տարեկան մինչև 2,000 գիգավատտ ժամ և ապահովելով հուսալի էներգամատակարարում: Կայանը նաև կօգնի նվազեցնել գազի ծախսն ու կրճատել ջերմոցային գազերի արտանետումները:
IFC-ն այս ֆինանսավորման փաթեթի առաջատար կազմակերպիչն է: Փաթեթը ներառում է 42 միլիոն դոլար վարկ IFC-ի կողմից և 121 միլիոն դոլար՝ IFC-ի սինդիկացված վարկավորման նորարարական հարթակից, Համատեղ վարկավորման պորտֆելի վերահսկվող ծրագրից, ինչպես նաև Ասիական զարգացման բանկի, Նավթ արտահանող երկրների կազմակերպության (OPEC) միջազգային զարգացման հիմնադրամի և զարգացման ծրագրեր ֆինանսավորող գերմանական DEG (Deutsche Investitions-und Entwicklungsgesellschaft mbH) կազմակերպության կողմից զուգահեռ ֆինանսավորվող վարկերից: MIGA-ն 39 միլիոն դոլարի երաշխիք է տրամադրում, որպեսզի օգնի «Renco Spa» կազմակերպությանը կառավարել ոչ առևտրային ռիսկերը:
Ֆինանսավորումը տրվելու է «Արմփաուեր» կազմակերպությանը, որը համատեղ հիմնադրվել է գերմանական «Սիմենս փրոջեքթ վենչուրս» ՍՊԸ-ն (որը «Սիմենս ֆինանսական ծառայություններ»-ի մաս է), իտալական «Ռենկո Ս.Պ.Ա.» և զարգացման ծրագրեր ֆինանսավորող իտալական «ՍԻՄԵՍՏ Ս.Պ.Ա» (CDP խումբ) կազմակերպությունների կողմից:
Ռենկոն նաև հանդիսանալու է կայանի նախագծային աշխատանքները, գնումներն ու շինարարությունն իրականացնող կապալառուն: Կազմակերպության գլխավոր գործադիր տնօրեն Ջիովաննի Ռուբինին ասաց. «Արդեն 20 տարի է, ինչ Ռենկոն Հայաստանում է, և մենք շատ գոհ ենք, որ կարևոր կետի ենք հասել երկրի տեխնոլոգիական և էներգետիկ զարգացման համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող այս ծրագրի իրականացման հարցում: Մենք պատրաստ ենք հնարավորինս շուտ սկսել աշխատանքները՝ կայանը նախատեսված ժամկետում շահագործման հանձնելու համար»:
«Հուսալի էլեկտրամատակարարումն ապահովում է բազային ծառայությունների հասանելիություն և տնտեսական աճի, աշխատատեղերի ստեղծման և աղքատության նվազեցման կարևոր շարժիչ է: Այս ծրագիրը մաս է կազմում Համաշխարհային բանկի խմբի հիմնարար ջանքերի՝ ուղղված Հայաստանում հուսալի էներգամատակարարման ապահովմանը»,- ասաց IFC-ի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային տնօրեն Յան վան Բիլսենը: - Մենք պատրաստ ենք շարունակել հնարավորություններ փնտրել Հայաստանի էլեկտրաէներգետիկական համակարգը հզորացնելու համար՝ զարգացման ու աճի հետագա խթանման նպատակով»:
Այս ծրագիրը Համաշխարհային բանկի խմբի տարբեր կառույցների համատեղ աշխատանքի արդյունքն է, որը հաջորդում է Համաշխարհային բանկի աջակցությամբ Հայաստանի էլեկտրաէներգետիկական համակարգի բարեփոխումներին, որոնց օգնությամբ ձևավորվել է անկախ կարգավորող մարմին և դիվերսիֆիկացվել է գույքի նկատմամբ սեփականությունը: Համաշխարհային բանկը նաև ֆինանսավորել է մաշված և հնացած էլեկտրահաղորդման ցանցի վերազինումը:
Համաշխարհային բանկի խմբի անդամ և Համաշխարհային բանկի քույր կազմակերպություն IFC-ն զարգացման ամենախոշոր հաստատությունն է, որի ուշադրությունն ուղղված է զարգացող շուկաների մասնավոր հատվածին: Աշխատելով աշխարհի ավելի քան 2000 մասնավոր ձեռնարկությունների հետ՝ մենք օգտագործում ենք մեր կապիտալը, գիտելիքներն ու ազդեցությունը աշխարհի ամենադժվար վայրերում շուկաներ և հնարավորություններ ստեղծելու համար: 2018 ֆինանսական տարում մենք զարգացող երկրներին տրամադրել ենք ավելի քան 23 միլիարդ դոլար երկարաժամկետ ֆինանսավորում՝ լծակավորելով ծակրահեղ աղքատությունը վերացնելու և համատեղ բարգավաճում ապահովելու մասնավոր հատվածի ներուժը: Լրացուցիչ տեղեկությունների համար այցելեք www.ifc.org կայքէջը:
MIGA-ն ստեղծվել է 1988 թվականին՝ որպես Համաշխարհային բանկի խմբի անդամ կազմակերպություն, որը զբաղվում է զարգացող երկրներում օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների ֆինանսավորմամբ՝ այս կերպ օգնելով մեղմել արժույթի փոխարկման ու տրանսֆերի սահմանափակումների, կառավարությունների կողմից պայմանագրային պարտավորությունների խախտման, ունեզրկման և պատերազմների ու քաղաքացիական խռովությունների հետ կապված ռիկսերը, և վարկավորման ծավալների ընդլայնում առաջարկելով մասնավոր ներդրողներին ու վարկատուներին: Վերջին երեք տասնամյակների ընթացքում MIGA-ն ուղղակիորեն ավելի քան 50 միլիարդ ներդրումներ է կատարել 111 զարգացող երկրներում՝ ավելի քան 845 ծրագրերում»:

IFC and MIGA arrange $202 million financing package to strengthen Armenia’s power sector
YEREVAN, MARCH 4, ARMENPRESS. IFC and MIGA, members of the World Bank Group, are arranging a landmark $202 million debt finance and guarantee package for Armenia’s first greenfield project-financed power plant, to help bolster the country’s power generation and drive economic growth, ARMENPRESS was informed from the IFC.
Two-thirds of electricity in Armenia comes from imported fuel. The country relies on dated low-efficiency thermal power plants to generate a significant part of its electricity. A modern 250-megawatt combined-cycle gas turbine power plant in the south of Yerevan will help increase efficiency for gas-fired electricity generation, producing up to 2,000 gigawatt hours annually and ensuring a reliable power supply. It will also help lower gas costs and cut greenhouse gas emissions.
IFC is the lead arranger of the package, which includes a $42 million loan for IFC’s own account and $121 million from IFC’s innovative syndications platform, the Managed Co-Lending Portfolio Program, plus parallel loans from the Asian Development Bank, the OPEC Fund for International Development, and the German development finance institution DEG (Deutsche Investitions-und Entwicklungsgesellschaft mbH). MIGA is providing a guarantee of up to $39 million to help Renco Spa manage non-commercial risks.
The funding will go to ArmPower, established by a consortium comprising German Siemens Project Ventures GmbH (part of Siemens Financial Services), Italian Renco Spa, and SIMEST Spa (CDP Group), an Italian development finance institution.
Renco will also act as the engineering, procurement andconstruction contractor for the plant. Its CEO, Giovanni Rubini, said: “Renco has been present in Armenia for 20 years and we are very satisfied to have reached a critical milestone in the development of a project of strategic importance for the technological and energy growth of the country. We are committed to starting the work as soon as possible to complete the commissioning of the plant within schedule.”
“Reliable electricity ensures access to basic services and is an important engine of economic growth, job creation, and poverty reduction. This project is part of the World Bank Group’s fundamental efforts to help ensure a reliable power supply in Armenia,” said Jan van Bilsen, IFC Regional Manager for the South Caucasus. “We are committed to continue seeking opportunities to strengthen the country’s power sector to drive further development and growth.”
The project is the result of joint efforts within the World Bank Group, following World Bank-supported reforms in Armenia’s power sector that helped establish an independent regulator and diversify ownership of assets. The World Bank also funded an upgrade of the country’s aging and outdated power transmission network.
IFC—a sister organization of the World Bank and member of the World Bank Group—is the largest global development institution focused on the private sector in emerging markets. We work with more than 2,000 businesses worldwide, using our capital, expertise, and influence to create markets and opportunities in the toughest areas of the world. In fiscal year 2018, we delivered more than $23 billion in long-term financing for developing countries, leveraging the power of the private sector to end extreme poverty and boost shared prosperity.
MIGA was created in 1988 as a member of the World Bank Group to promote foreign direct investment in emerging economies by helping mitigate the risks of restrictions on currency conversion and transfer, breach of contract by governments, expropriation, and war & civil disturbance; and offering credit enhancement to private investors and lenders. Over the last three decades, MIGA has directly supported over $50 billion in investments for over 845 projects in 111 developing countries.