Եվրամիությունում գործազրկությունը նվազել Է մինչեւ դարասկզբի նվազագույն ցուցանիշ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրահանձնաժողովի պաշտոնական ներկայացուցիչ Մինա Անդրեեւան հուսադրող Է համարել գործազրկության ներկայիս ցուցանիշները Եվրամիությունում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: «2019 թվականի հունվարին Եվրամիությունում գործազրկության մակարդակը կազմել Է 6,5 տոկոս, ինչը նվազման մասին Է խոսում Է 2018 թվականի հունվարի 7,2 տոկոսի նկատմամբ: Դա գործազրկության ամենացածր մակարդակն Է, որը գրանցվել Է 2000 թվականի հունվարին ամսական հաշվարկների շարքի սկսվելուց ի վեր»,-մարտի 1-ին հայտարարել Է մամուլի քարտուղարը Բրյուսելում կայացած բրիֆինգում:
Եվրահանձնաժողովի հաղորդագրության մեջ նշվում Է, որ Եվրամիությունում գործազրկության մակարդակն աստիճանաբար նվազում Էր վերջին հինգ տարվա ընթացքում:
Եվրոգոտու երկրներում գործազրկության մակարդակը 2019 թվականի հունվարին գրանցվել Է 7,8 տոկոսի չափով, ինչը նվազում Է նշանակում 2018 թվականի հունվարի 8,6 տոկոսի համեմատությամբ: «Սա 2000 թվականից ի վեր եվրոգոտում երբեւիցե գրանցված ամենացածր մակարդակն Է»,-ասված Է ԵՀ-ի հաղորդագրության մեջ:
Եվրոպական վիճակագրական ծառայության՝ Eurostat-ի գնահատմամբ, 2019 թվականի հունվարին 28 երկրից բաղկացած Եվրամիությունում գործազուրկ Էր 16,2 մլն մարդ, որոնցից 12,8 միլիոնը բաժին Էին ընկնում եվրոգոտուն: 2018 թվականի հունվարի նկատմամբ գործազուրկների թիվը ԵՄ-ի 28 երկրում նվազել Է 1,5 միլիոնով, իսկ եվրոգոտում՝ 1,2 միլիոնով, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Безработица в ЕС снизилась до минимума с начала века
Обнадеживающими цифрами назвала нынешние показатели безработицы в Европейском союзе официальный представитель Еврокомиссии Мина Андреева, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
"В январе 2019 года уровень безработицы в Европейском союзе установился на 6,5%, что говорит о снижении относительно 7,2% в январе 2018 года. Это самый низкий уровень безработицы, зарегистрированный с начала серии ежемесячных подсчетов в январе 2000 года", - заявила пресс-секретарь в пятницу на брифинге в Брюсселе.
В коммюнике Еврокомиссии указывается, что уровень безработицы в Европейском союзе постепенно снижался в течение последних пяти лет.
Уровень безработицы в странах зоны евро в январе 2019 года зарегистрирован в 7,8%, что означает снижение по сравнению с 8,6% в январе 2018 года.
"Это самый низкий уровень, когда-либо зарегистрированный в зоне евро с 2000 года", - говорится в сообщении ЕК.
По оценке европейской статистической службы Eurostat, в январе 2019 года в Евросоюзе в составе 28 стран безработными были 16,2 млн человек, из которых 12,8 млн приходились на зону евро. По отношению к январю 2018 года число безработных уменьшилось на 1,5 млн в ЕС 28 стран и на 1,2 млн - в зоне евро.