Լևոն Տեր-Պետրոսյանը ծավալուն հոդվածով անդրադարձել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ իր հարաբերություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը ծավալուն հոդված է հրապարակել ilur.am կայքում՝ անդրադառնալով իր և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հարաբերություններին ու այս համատեքստում վերջին շրջանում տարբեր շրջանակների կողմից հնչեցվող պնդումներին:
«Ի՞նչ պատճառով է, արդ, որ խախտելով իմ սովորությունը, այս անգամ որոշել եմ դրանց անդրադառնալ անձամբ։ Հավաստիացնում եմ՝ ո՛չ ամենեւին ինքնապաշտպանության, այլ բացառապես Նիկոլ Փաշինյանին շինծու մեղադրանքների թիրախ չդարձնելու նկատառումով»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշել է Տեր-Պետրոսյանը:
Անդրադառնալով պնդումներին, թե ՀՀ վարչապետն իր «քաղաքական հոգեզավակն է», իսկ նա՝ Փաշինյանի «կնքահայրը»՝ ՀՀ առաջին նախագահը դա կատարյալ անհեթեթություն է անվանել: Մեջբերելով որոշ հատվածների կողմից առաջ տարվող միտքն այն մասին, թե իբր «Փաշինյանն ամեն երեկո զանգահարում է իրեն և խորհուրդներ հարցնում»՝ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն ընդգծել է. «Նախ հիշեցնեմ, որ 2012թ. հետո ես Փաշինյանին հանդիպել եմ ընդամենը մեկ անգամ, 2018 թվականի հուլիսի 16-ին, ինչի մասին ՀՀ կառավարության մամլո ծառայությունը հանդես է եկել պաշտոնական հաղորդագրությամբ։ Դրանից հետո վարչապետի հետ ես որևէ հեռախոսազրույց կամ միջնորդների միջոցով որեւէ շփում չեմ ունեցել… եթե ոմանց կարծիքով Փաշինյանին հնարավոր է ուղղորդել խորհուրդներով կամ նրան ինչ-որ բան թելադրել, նրանք կամ չարաչար սխալվում են, կամ ընդհանրապես այդ մարդուն չեն ճանաչում, կամ էլ նրա մասին դատում են սեփական հակումներով։ Ես Փաշինյանից ավելի անկախ և ինքնաբավ մարդու չեմ հանդիպել»:
ՀՀ առաջին նախագահն անդրադարձել է նաև վերջերս շահարկվող, այսպես կոչված, «տարածքներ խաղաղության դիմաց» թեզին՝ շեշտելով. «Միանգամից նշեմ, որ ո՛չ ես, ո՛չ Փաշինյանը երբևէ «տարածքներ խաղաղության դիմաց» բանաձևը չենք օգտագործել։ Դա բացարձակ հերյուրանք է, մոգոնված չարակամների ու ձեռնածուների կողմից։ Ինչ վերաբերում է ղարաբաղյան կարգավորման ծրագրին, ապա, ի տարբերություն ՀՀ երեք նախագահների, Փաշինյանի ծրագիրը դեռեւս հայտնի չէ։ Նա առայժմ բավարարվել է միայն խնդրի վերաբերյալ որոշ սկզբունքների, մասնավորապես, Ղարաբաղի անունից բանակցելու քոչարյանա-սարգսյանական դիրքորոշումից հրաժարվելու և ԼՂՀ-ի՝ որպես լիիրավ հակամարտող կողմի երբեմնի կարգավիճակը վերականգնելու անհրաժեշտության շեշտադրմամբ։ Անհրաժեշտ է ավելացնել նաև, որ ղարաբաղյան կարգավորման վերաբերյալ ինչպիսի ծրագրով էլ Փաշինյանը հանդես գա, դա լինելու է իր սեփական ծրագիրը, ինչպես եղել է թե՛ իմ, թե՛ Քոչարյանի, և թե՛ Սարգսյանի պարագայում։ Հայաստանի յուրաքանչյուր առաջնորդ պատասխանատու է ի՛ր ծրագրի համար, որքան էլ այն ընդհանրություններ ունենա նախորդների ծրագրերի հետ»:
Լևոն Տեր-Պետրոսյանը վերահաստատել է նախկինում ասած միտքն այն մասին, որ «Հայ ազգային կոնգրեսն» ամեն ինչով պատրաստ է աջակցելու ՀՀ նոր իշխանությունների՝ մեր երկրի բարգավաճմանը և զարգացմանը միտված բոլոր ջանքերին։

Левон  Тер-Петросян в  развернутой статье  рассказал о своих отношениях с  Николом Пашиняном
Первый президент Армении Левон Тер-Петросян выступил с развернутой статьей, в которой рассказал о своих отношениях с премьер-министром Николом Пашиняном – в связи с утверждениями, распространяемыми в этом контексте в различных кругах общественности.
«Итак, почему я решил нарушить молчание и высказаться об этом лично. Уверяю вас, вовсе не в целях самозащиты, а исключительно затем, чтобы не превращать Пашиняна в мишень ложных обвинений», - как передаетАрменпресс, говорится в статье, опубликованной на сайте ilur.am.
Он назвал абсурдом и вымыслом утверждения о том, что якобы Пашинян – его политический духовный сын и, соответственно, Тер-Петросян - крестный отец Пашиняна. А то, что Пашинян каждый вечер звонит ему и советуется, Левон Тер-Петросян назвал несусветной глупостью.
«В 2012г. я с ним встречался всего лишь раз, в 2018г. – 16 июля, о чем пресс-служба правительства выступила с официальным заявлением. После этого каких-либо телефонных разговоров с премьер-министром не было. А те, кто думает, что Пашиняна можно направить, что-то посоветовать или диктовать, или глубоко ошибаются, или вообще не знают этого человека, а может – судят о нем, исходя из собственных наклонностей. Я не встречал более независимого и самодостаточного человека, чем Пашинян».
Относительно формулы «территории в обмен на мир», Тер-Петросян сказал:
«Сразу же отмечу: ни я, ни Пашинян, никогда не использовали формулу «территории в обмен на мир». Это клевета, выдуманная злопыхателями. Что же касается программы карабахского урегулирования, то, в отличие от трех президентов Армении, программа самого Пашиняна еще никому не известна. Он пока довольствуется высказыванием некоторых принципов, например, об отказе от кочаряно-саргсяновской позиции, о ведении переговоров от имени Карабаха, о необходимости возврата к прежнему статусу Арцаха - как участника в переговорах в качестве полноправной стороны.
Необходимо отметить также, что с какой бы программой ни выступил Пашинян, это будет его собственная программа, как это было в случае со мной, с Кочаряном или Саргсяном. Каждый лидер Армении ответственен за свою программу, сколько бы в ней ни было общности с программами предшественников», - отметил бывший президент.
Левон Тер-Петросян подтвердил высказанную ранее готовность Армянского национального конгресса содействовать новому руководству Армении в предпринимаемых им шагах по процветанию и развитию страны.