Լևոն Տեր-Պետրոսյանը ծավալուն հոդվածով անդրադարձել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ իր հարաբերություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը ծավալուն հոդված է հրապարակել ilur.am կայքում՝ անդրադառնալով իր և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հարաբերություններին ու այս համատեքստում վերջին շրջանում տարբեր շրջանակների կողմից հնչեցվող պնդումներին:
«Ի՞նչ պատճառով է, արդ, որ խախտելով իմ սովորությունը, այս անգամ որոշել եմ դրանց անդրադառնալ անձամբ։ Հավաստիացնում եմ՝ ո՛չ ամենեւին ինքնապաշտպանության, այլ բացառապես Նիկոլ Փաշինյանին շինծու մեղադրանքների թիրախ չդարձնելու նկատառումով»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշել է Տեր-Պետրոսյանը:
Անդրադառնալով պնդումներին, թե ՀՀ վարչապետն իր «քաղաքական հոգեզավակն է», իսկ նա՝ Փաշինյանի «կնքահայրը»՝ ՀՀ առաջին նախագահը դա կատարյալ անհեթեթություն է անվանել: Մեջբերելով որոշ հատվածների կողմից առաջ տարվող միտքն այն մասին, թե իբր «Փաշինյանն ամեն երեկո զանգահարում է իրեն և խորհուրդներ հարցնում»՝ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն ընդգծել է. «Նախ հիշեցնեմ, որ 2012թ. հետո ես Փաշինյանին հանդիպել եմ ընդամենը մեկ անգամ, 2018 թվականի հուլիսի 16-ին, ինչի մասին ՀՀ կառավարության մամլո ծառայությունը հանդես է եկել պաշտոնական հաղորդագրությամբ։ Դրանից հետո վարչապետի հետ ես որևէ հեռախոսազրույց կամ միջնորդների միջոցով որեւէ շփում չեմ ունեցել… եթե ոմանց կարծիքով Փաշինյանին հնարավոր է ուղղորդել խորհուրդներով կամ նրան ինչ-որ բան թելադրել, նրանք կամ չարաչար սխալվում են, կամ ընդհանրապես այդ մարդուն չեն ճանաչում, կամ էլ նրա մասին դատում են սեփական հակումներով։ Ես Փաշինյանից ավելի անկախ և ինքնաբավ մարդու չեմ հանդիպել»:
ՀՀ առաջին նախագահն անդրադարձել է նաև վերջերս շահարկվող, այսպես կոչված, «տարածքներ խաղաղության դիմաց» թեզին՝ շեշտելով. «Միանգամից նշեմ, որ ո՛չ ես, ո՛չ Փաշինյանը երբևէ «տարածքներ խաղաղության դիմաց» բանաձևը չենք օգտագործել։ Դա բացարձակ հերյուրանք է, մոգոնված չարակամների ու ձեռնածուների կողմից։ Ինչ վերաբերում է ղարաբաղյան կարգավորման ծրագրին, ապա, ի տարբերություն ՀՀ երեք նախագահների, Փաշինյանի ծրագիրը դեռեւս հայտնի չէ։ Նա առայժմ բավարարվել է միայն խնդրի վերաբերյալ որոշ սկզբունքների, մասնավորապես, Ղարաբաղի անունից բանակցելու քոչարյանա-սարգսյանական դիրքորոշումից հրաժարվելու և ԼՂՀ-ի՝ որպես լիիրավ հակամարտող կողմի երբեմնի կարգավիճակը վերականգնելու անհրաժեշտության շեշտադրմամբ։ Անհրաժեշտ է ավելացնել նաև, որ ղարաբաղյան կարգավորման վերաբերյալ ինչպիսի ծրագրով էլ Փաշինյանը հանդես գա, դա լինելու է իր սեփական ծրագիրը, ինչպես եղել է թե՛ իմ, թե՛ Քոչարյանի, և թե՛ Սարգսյանի պարագայում։ Հայաստանի յուրաքանչյուր առաջնորդ պատասխանատու է ի՛ր ծրագրի համար, որքան էլ այն ընդհանրություններ ունենա նախորդների ծրագրերի հետ»:
Լևոն Տեր-Պետրոսյանը վերահաստատել է նախկինում ասած միտքն այն մասին, որ «Հայ ազգային կոնգրեսն» ամեն ինչով պատրաստ է աջակցելու ՀՀ նոր իշխանությունների՝ մեր երկրի բարգավաճմանը և զարգացմանը միտված բոլոր ջանքերին։

I have never met a more independent person than Pashinyan – 1st President comments on rumors about his influence on Pashinyan
YEREVAN, FEBRUARY 23, ARMENPRESS. 1st President of the Republic of Armenia Levon Ter-Petrosyan has published an extended article in ilur.am news website, referring to his relations with Prime Minister Nikol Pashinyan and the rumors that some circles recently spread in the media.
'What's the reason of that by breaching my tradition,I want to personally comment on that? I assure, it's not for my self-defense, but exclusively for not making Nikol Pashinyan a target for false accusations', ARMENPRESS reports Ter-Petrosyan noted in the article.
Referring to the rumors that the Armenian PM is the follower of his political course, while he is the 'Godfather' of Pashinyan, the 1st President assessed it as full absurdness. Referring to the idea put into circulation by some circles that allegedly 'Pashinyan calls Levon Ter-Petrosyan every evening and asks for advice', Ter-Petrisyan emphasized, 'First, let me remind that since 2012 I and Pashinyan have met only once, on July 16, 2018, about which the press service of the Government of Armenia issues an official statement. After that I have never had any conversation with the Prime Minister on telephone or through the brokering of 3rd persons... And if there are some people who think that it's possible to guide Pashinyan by advices or demand him to do something, they are either strongly mistaken, or do not know that person at all, or think about him according to their own morals. I have never met a more independent and self-sufficient person than Pashinyan'.
Levon Ter-Petrosyan assured his previously made remark that the 'Armenian National Congress' is ready to support all the efforts of the new authorities of Armenia aimed at the prosperity and development of Armenia.