Հազվագյուտ սեւ պինգվինի պատկերող կադրեր են հրապարակվել
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: BBC America հեռուստաալիքը հրապարակել Է պինգվինի ամենահազվագյուտ առանձնյակի կադրեր, որը գործնականում ամբողջովին սեւ գույնի Է: Facebook-ում հրապարակված տեսահոլովակի վրա ուշադրություն Է դարձրել Huffpost հրատարակությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Հնարավոր Է՝ դա սեւ պինգվինի առաջին կադրերն են պատմության մեջ»,- գրված Է վայրի բնության մասին Dynasties («Դինաստիաներ») հաղորդման մի դրվագի մեկնաբանություններում: Տեսահոլովակում ասվում Է, որ դա, հավանաբար, միակ ողջ մնացած առանձնյակն Է աշխարհում:
Հրատարակության տվյալներով՝ մելանիզմի հարուցած մուտացիան պարբերաբար հանդիպում Է բնության մեջ, սակայն կենդանու սեւ գունավորումը գրավում Է գիշատիչների ուշադրությունը, եւ բացառիկ առանձնյակներն արագորեն ոչնչանում են: Սեւ պինգվինը, որն ապրել Է մինչեւ չափահաս ցեղակիցների տարիքը, անտարակույս եզակի երեւույթ Է:

Редчайшего черного пингвина запечатлели на камеру
Телеканал BBC America поделился кадрами редчайшей особи пингвина, практически полностью окрашенной в черный цвет. На ролик, опубликованный вFacebook, обратило внимание издание Huffpost, сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru.
«Возможно, это первые в истории кадры черного пингвина», — подписано в комментариях к фрагменту из передачи о дикой природе Dynasties («Династии»). В ролике говорится, что это, вероятно, единственная выжившая особь на планете.
По данным издания, мутация, вызванная меланизмом, периодически встречается в природе, однако черная расцветка животного привлекает внимание хищников, и уникальные особи быстро погибают. Черный пингвин, доживший до возраста взрослых сородичей, несомненная редкость.