Յունկերը փետրվարի 20-ին Բրյուսելում Մեյի հետ բանակցություններ կվարի Brexit-ի շուրջ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան Կլոդ Յունկերը փետրվարի 20-ին Բրյուսելում Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյի հետ արտապլանային բանակցություններ կվարի ԵՄ-ից Միացյալ Թագավորության դուրս գալու հետ կապված իրադրության շուրջ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, փետրվարի 19-ին կայացած բրիֆինգում հայտնել Է Եվրահանձնաժողովի պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարգարիտիս Սհինասը:
«Նախագահ Յունկերը Բրյուսելում վարչապետ Մեյի հետ կհանդիպի չորեքշաբթի տեղական ժամանակով 18:30-ին (Երեւանի ժամանակով ժամը 21:30-ին): Սա նոր կետ Է նրա օրակարգում»,-ասել Է Սհինասը:
«Բանակցորդների վերջին հանդիպումից հետո Brexit-ի շուրջ ԵՄ-ի գլխավոր բանակցորդ Միշել Բառնիեն հայտարարել Է, որ ԵՄ-ն մտադիր չԷ վերանայել Brexit-ի վերաբերյալ պայմանագրի համաձայնեցված պայմանները, ներառյալ իռլանդական սահմանի թափանցիկության ապահովման մեխանիզմի գործողության ժամկետի սահմանափակումը»,-նշել Է նա: Սհինասի խոսքով՝ ԵՄ-ի եւ Մեծ Բրիտանիայի բանակցորդները վերստին կհանդիպեն մինչեւ շաբաթվա վերջը՝ «ուսումնասիրելու՝ կան արդյոք դիրքորոշումների մերձեցման հնարավորություններ»,-հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Юнкер проведет переговоры с Мэй по Brexit 20 февраля в Брюсселе
Председатель Еврокомиссии (ЕК) Жан-Клод Юнкер проведет внеплановые переговоры с премьер-министром Великобритании Терезой Мэй по ситуации вокруг выхода Соединенного Королевства из ЕС в среду в Брюсселе. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом сообщил во вторник на брифинге официальный представитель ЕК Маргаритис Схинас.
"Председатель Юнкер встретится с премьером Мэй в Брюсселе в 18:30 по местному времени (20:30 мск) в среду. Это новый пункт в его повестке дня", - сказал Схинас.
"После последней встречи переговорщиков главный переговорщик ЕС по Brexit Мишель Барнье заявил, что ЕС не намерен пересматривать согласованные условия соглашения по Brexit, включая ограничения по срокам действия предохранительного механизма по обеспечению прозрачности ирландской границы", - отметил он. По словам Схинаса, переговорщики ЕС и Великобритании снова встретятся до конца недели, "чтобы изучить, есть ли какие-либо возможности для сближения позиций".