Վրաստանի կառավարությունն առաջարկել Է պետծառայության չվերցնել բանակում չծառայած տղամարդկանց
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի կառավարությունը պատրաստել Է օրինագիծ այն տղամարդկանց պետական ծառայության ընդունելու արգելքի մասին, որոնք պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայություն չեն անցել, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Օրինագծին կից գրության մեջ ասված Է, որ սույն նախաձեռնությունը նպատակամիտված Է «զորակոչի եւ զորահավաքի կատարելագործմանը»:
Իր կողմից Վրաստանի պաշտպանության նախկին նախարար Դմիտրի Շաշկինը լրագրողներին հայտարարել Է, որ այդ օրենքի ընդունումը չի բարձրացնի վրացական բանակի մարտունակությունը:
«Դա շատ վատ գաղափար Է, քանի որ Վրաստանում այդ պատճառով կաճի գործազրկությունը: Եթե խորհրդարանը հաստատի օրինագիծը, այդ փոփոխությունները ոչ մի կերպ չեն բարձրացնի բանակի մարտունակությունը, բայց մեծ վնաս կհասցվի պետական ինստիտուտներին»,- ասել Է Շաշկինը, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս» գործակալությունը:

Кабмин Грузии предложил не брать на госслужбу мужчин, не служивших в армии
Правительство Грузии подготовило проект закона о запрете принимать на государственную службу мужчин, не прошедших обязательную срочную военную службу, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
В обнародованной сопроводительной записке к законопроекту говорится, что данная инициатива направлена на "совершенствование военного призыва и военной мобилизации".
Со своей стороны экс-министр обороны Грузии Дмитрий Шашкин заявил журналистам, что принятие такого закона не повысит боеспособность грузинской армии.
"Это очень плохая идея, так как в Грузии в этой связи возрастет безработица. Если парламент утвердит законопроект, эти изменения никак не повысят боеспособность армии, но большой урон будет нанесен государственным институтам", - сказал Шашкин.