Իսպանիայում ավելի քան երեք տոննա կոկաին են առգրավել թմրավաճառներից
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսպանիայի իրավապահ մարմիններն արգրավել են 3,3 տոննա կոկաին եւ կասեցրել այն խմբավորման գործունեությունը, որը երկիր թմրանյութեր Էր ներկրում Հարավային Ամերիկայից: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է իսպանական ոստիկանության մամուլի տեղեկագրում: Նշվում Է, որ նավը, որով տեղափոխվում Էր կոկաինը, հունվարի 30-ի առավոտյան Պորտուգալիայի անվտանգության ուժերի կողմից կալանվել Է երկրի ափերից ոչ հեռու: Նավն ուղեկցել են Սետուբուլ քաղաքի նավահանգիստ, որտեղ դրան արդեն սպասում Էին Իսպանիայի իրավապահ մարմինների աշխատակիցները, որոնք զբաղվում են հետաքննությամբ:
Գործողության ընթացքում ձերբակալվել Է 11 մարդ, որոնց թվում են Ուկրաինայի ութ քաղաքացիներ, մեկ վրացի, մեկ հոլանդացի եւ մեկ ֆրանսիացի:
Ինչպես նշվում Է, գործողությունն սկսվել Էր 2017 թվականի նոյեմբերին՝ թմրանյութերի դեմ պայքարի ծառայությունների միջեւ տեղեկատվության փոխանակումից հետո:
Քննիչներին հայտնի Էր դարձել միջազգային կազմակերպության մասին, որը թմրանյութերի խոշոր խմբաքանակներ Է տեղափոխում օվկիանոսով, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Испании у наркоторговцев изъяли более трех тонн кокаина
Правоохранительные органы Испании изъяли 3,3 тонны кокаина и пресекли деятельность группировки, ввозившей в страну наркотики из Южной Америки.Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом говорится в пресс-релизе испанской полиции.
Сообщается, что судно, на котором перевозился кокаин, утром 30 января было перехвачено силами безопасности Португалии недалеко от побережья страны. Судно сопроводили в порт города Сетубул, где его уже ждали сотрудники правоохранительных органов Испании, занимавшихся расследованием.
В ходе операции были задержаны 11 человек, среди которых восемь граждан Украины, грузин, голландец и француз.
Как отмечается, операция началась в ноябре 2017 года после обмена информацией между службами по борьбе с наркотиками. Следователям стало известно о международной организации, которая переправляла крупные партии наркотиков через океан.