Պուտինը կարեւորել Է Ռուսաստանի եւ Իրանի համագործակցության ամրապնդումը
Ռուսական պետության ղեկավարն իր պաշտոնակցի հետ հանդիպում Է անցկացրել սիրիական խնդրին նվիրված Ռուսաստան-Թուրքիա-Իրան գագաթնաժողովի նախաշեմին:
«Ընդհանուր առմամբ մեր բոլոր պլաններն իրագործվում են: Մեզ համար չափազանց կարեւոր կլիներ ամրապնդել, ուժեղացնել այդ ուղղությունը»,-հայտարարել Է Պուտինը:
Նա նշել Է, որ 2018 թվականի հունվար-նոյեմբեր ամիսների ընթացքում երկկողմ ապրանքաշրջանառությունն ավելացել Է 7,5 տոկոսով՝ մինչեւ 1,5 մլրդ դոլար: Պուտինն ընդգծել Է, որ Իրանից ներմուծումն ավելացել Է ավելի քան 40 տոկոսով:
«Ընդգրկուն համատեղ նախագծեր են առաջ շարժվում միջուկային Էներգետիկայում, նավթի-գազի սեկտորում եւ այլ բնագավառներում: Մենք շատ ուրախ ենք դրա համար: եվ հույս ունեմ, որ այսօրվա հանդիպումը լրացուցիչ ազդակ կհաղորդի մեր երկկողմ կապերի զարգացմանը»,-ընդգծել Է ՌԴ նախագահը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:

Путин отметил важность укрепления сотрудничества России и Ирана
Президент РФ Владимир Путин рассчитывает, что встреча с лидером Ирана Хасаном Роухани придаст дополнительный импульс двустороннему развитию стран в области ядерной энергетики, нефтегазового сектора и в других направлениях.
Глава государства провел встречу со своим коллегой в преддверии саммита Россия-Турция-Иран по сирийской проблематике,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"В целом, все наши планы реализуются, осуществляются. Нам крайне важно было бы укрепить, усилить это направление", - заявил Путин.
Он отметил, что за январь-ноябрь 2018 года двусторонний товарооборот увеличился на 7,5% - до 1,5 миллиардов долларов.
Он подчеркнул, что импорт из Ирана вырос больше, чем на 40%.
"Продвигаются масштабные совместные проекты в ядерной энергетике, нефтегазовом секторе и в других областях. Мы этому очень рады. И надеюсь, что сегодняшняя встреча придаст дополнительный импульс развитию наших двусторонних связей", - подчеркнул Путин.