Վրաստանը պլանավորում Է նավթ արդյունահանել Սեւ ծովում
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի կառավարությունը տարեվերջին կհայտարարի Սեւ ծովում նավթի-գազի պաշարների յուրացման աճուրդ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, խորհրդարանում հայտարարել Է երկրի Էկոնոմիկայի եւ կայուն զարգացման նախարար Գեորգի Քոբուլիան:
«Exxon լրջագույն ընկերությունը կատարում Է մեր Սեւ ծովի ներուժի հետազոտություն: Տարեվրջին այն կավարտվի, եւ մենք կհայտարարենք Սեւ ծովի նավթի եւ գազի պաշարների յուրացման աճուրդ»,- ասել Է Քոբուլիան: Վրաստանում գազի արդյունահանման հնարավորությունները հետազոտում Է նաեւ ԱՄՆ-ի Schlumberger ընկերությունը:
«ԱՄՆ-ի Schlumberger ընկերությունն զբաղվում Է մի քանի հորատանցքերի հորատմամբ, եւ ստացվել են դրական արդյունքներ, ինչը մեզ հնարավորություն կընձեռի որոշակի ծավալի գազ ստանալ»,- ասել Է Քոբուլիան:
2018 թվականին Վրաստանում արդյունահանվել Է ավելի քան 30 հազար տոննա նավթ եւ 16,5 միլիոն խորանարդ մետր գազ: Վրաստանը տարեկան միջին հաշվով սպառում Է շուրջ 1,2 միլիոն տոննա նավթամթերք եւ շուրջ 2,5 միլիարդ խորանարդ մետր գազ: Ածխաջրածինները (նավթը եւ գազը) հիմնականում ներմուծվում են Ադրբեջանից, Ռուսաստանից, Ռումինիայից եւ Բուլղարիայից, հաղորդել Է «Sputnik Վրաստան»-ը:

Грузия планирует добывать нефть в Черном море
Правительство Грузии в конце года объявит аукцион на освоение нефтегазовых ресурсов в Черном море, заявил министр экономики и устойчивого развития страны Георгий Кобулия в парламенте, передаетАрменпресссо ссылкой наSputnik.
"Серьезнейшая компания Exxon проводит исследование потенциала нашего Черного моря. В конце года оно завершится, и мы объявим аукцион на освоение нефтяных и газовых ресурсов в Черном море", - сказал Кобулия.
Исследует возможности добычи газа в Грузии также американская компания Schlumberger.
"Американская компания Schlumberger занимается бурением нескольких скважин, и получены позитивные результаты, что даст нам возможность получить свои газовые ресурсы в определенном количестве", - сказал Кобулия.
В 2018 году в Грузии было добыто более 30 тысяч тонн нефти и 16,5 миллиона кубометров газа.
Грузия в среднем в год потребляет порядка 1,2 миллиона тонн нефтепродуктов и порядка 2,5 миллиарда кубометров газа. Углеводороды (нефть и газ) в основном импортируются из Азербайджана, России, Румынии и Болгарии.