Կարիք ունենք քաղաքական հեղափոխությունից անցնել տնտեսական հեղափոխության. Նիկոլ Փաշինյան
ՔՅՈԼՆ, 31 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեր ժողովուրդն ունի բավարար ներուժ սեփական հայրենիքը շարունակաբար հզորացնելու, ուժեղացնելու և քաղաքակիրթ ազգերի ու պետությունների շարքում առավել մեծ ու հաստատուն տեղ զբաղեցնելու համար: Ինչպես Գերմանիայից հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, այս մասին Քյոլնում հայ համայնքի հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Այն, ինչ տեղի է ունեցել, չէր կարող տեղի ունենալ առանձին վերցրած խմբի, անհատի, կուսակցության ջանքերով: Սա մեր համազգային ջանքերի արդյունք է, որը մենք կարողացանք ներդնել մեր երկիրը վերափոխման մեծ ճանապարհին դնելու գործընթացում: Մենք համազգային համագործակցության աննախադեպ օրինակ ենք ցույց տվել ապրիլ-մայիս ամիսներին, և, ըստ էության, յուրաքանչյուր հայ իր ներդրումը բերեց այն փոփոխություններին, որոնք տեղի ունեցան Հայաստանի Հանրապետությունում»,- ասաց Փաշինյանը:
Նա ուրախությամբ արձանագրեց, որ Հայաստանում առաջին անգամ տեղի ունեցան խորհրդարանական ընտրություններ, որի ազատ, արդար, օրինական լինելը չի վիճարկվում ոչ միայն միջազգային հանրության կողմից, այլև Հայաստանի ներսում: «Առաջին անգամ մենք ունեցանք ընտրություններ, որոնց արդյունքները չեն վիճարկվում Սահմանադրական դատարանում»,- ընդգծեց ՀՀ վարչապետը:
Նրա համոզմամբ՝ Հայաստանն այսօր առավել մեծ մարտահրավերի առաջ է կանգնած: «Մենք կարիք ունենք քաղաքական փոփոխությունները տրանսֆորմացնելու տնտեսական փոփոխությունների և քաղաքական հեղափոխությունից անցնել տնտեսական հեղափոխության, որպեսզի մեր երկրում մարդկանց սոցիալական պաշտպանվածության, տնտեսական գործունեության և բարեկեցության մակարդակը շարունակաբար աճի: Սա է մեր առաքելությունը: Սա ոչ թե առանձին վերցրած կուսակցության կամ կառավարության անելիք է, այլ համազգային անելիք: Համոզված եմ, որ մեր ժողովուրդն ունի բավարար ներուժ սեփական հայրենիքը շարունակաբար հզորացնելու, ուժեղացնելու և միջազգային հանրության մեջ քաղաքակիրթ ազգերի ու պետությունների շարքում առավել մեծ ու հաստատուն տեղ զբաղեցնելու համար: Հույս ունեմ, որ մենք իսկապես կկարողանանք օգտագործել մեր ունեցած ներուժը հանուն ազգային նպատակների իրագործման»,- հայտարարեց Փաշինյանը՝ նշելով, որ պատրաստ է պատասխանել ներկաների հարցերին:

We need to set to economic revolution following the political revolution – Pashinyan
YEREVAN, JANUARY 31, ARMENPRESS. Our people have enough potential to strengthen their motherland continuously and take a greater and firmer place among civilized nations and states, Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan said in a meeting with the Armenian community in Cologne, reports the correspondent of ARMENPRESS from Germany.
“What happened in Armenia could never happen with the efforts of a separate group, individual or party. This is the result of our nationwide efforts”, Pashinyan said, emphasizing that Armenia showed an example of nationwide cooperation during April-May of 2018.
He recorded with gladness that for the first time in Armenia parliamentary elections took place that were not questioned not only by the international community, but also inside Armenia.
“For the first time we had elections that were not appealed at the Constitutional Court”, the Armenian PM emphasized.
According to him, today Armenia faces another major challenge today. “We need to transform the politic al changes into economic changes and set to economic revolution following the political one”, he said, adding that it cannot happen with the efforts of one party or the government alone, but it should be carried out with national efforts. “I am confident that our people have enough potential to strengthen their motherland continuously and take a greater and firmer place among civilized nations and states. I hope we will really be able to utilize our potential for the implementation of national goals”, Nikol Pashinyan said.