Լուսնի վրա ջերմաստճանը գիշերային ժամերին իջնում է մինչեւ Ցելսիուսի մինուս 190 աստիճան
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինական «Չանե-4» տիեզերական ապարատը, որը հունվարի 3-ին փափուկ վայրԷջք Է կատարել Լուսնի հակառակ կողմում, Երկրի բնական արբանյակի վրա արձանագրել Է գիշերային ջերմաստիճանի անկում մինչեւ Ցելսիուսի մինուս 190 աստիճան՝ սպասված ցուցանիշից ավելի ցածր: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է Չինաստանի օդատիեզերական գիտության եւ տեխնիկայի կորպորացիայի (CASC)՝ հունվարի 31-ին տարածված հաղորդագրության մեջ:
«Լուսնային զոնդի կողմից Երկիր հաղորդված տվյալների համաձայն՝ հունվարին Լուսնի հակառակ կողմի մակերեւույթին գիշերային ջերմաստիճանն իջնում Է մինչեւ Ցելսիուսի մինուս 190 աստիճան»,- նշում Է CASC-ը: Ինչպես հունվարի 31-ին հայտնել Է «Սինհուա» գործակալությունը, ավելի վաղ գիտնականները ենթադրում Էին, թե այդ ժամանակ ջերմաստիճանը Ցելսիուսի մինուս 170 աստիճանից ցած չի իջնում Է, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Температура на Луне в ночное время опускается до минус 190 градусов Цельсия
Китайский космический аппарат "Чанъэ-4", совершивший 3 января мягкую посадку на обратной стороне Луны, зафиксировал падение ночной температуры на естественном спутнике Земли до минус 190 градусов Цельсия - ниже ожидаемого показателя. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, օб этом говорится в распространенном в четверг сообщении Китайской корпорации аэрокосмической науки и техники (CASC).
"Согласно данным, переданным лунным зондом на Землю, ночная температура в январе на поверхности обратной стороны Луны опускается до минус 190 градусов Цельсия", - указывает CASC.
Как передает в четверг агентство"Синьхуа", ранее ученые предполагали, что температура в это время опускается не ниже минус 170 градусов Цельсия.