Բարձրագույն դատական խորհուրդը որևէ դատական գործով հաղորդակցության մեջ չի մտնում դատավորների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բարձրագույն դատական խորհուրդը բացառում է որևէ միջամտություն արդարադատությանը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ զրույցում այս մասին վստահեցրել է ԲԴԽ նախագահ Գագիկ Հարությունյանը:
«Բարձրագույն դատական խորհուրդը բացառում է որևէ միջամտություն արդարադատությանը: Եվ մենք բացարձակապես որևէ դատական գործով որևէ ձևով կոմունիկացիայի մեջ չենք մտնում: Ես վստահ եմ, որ նման վերաբերմունք է նաև քաղաքական իշխանությունների կողմից: Բայց վերջին հաշվով դատավորները նույնպես մարդիկ են, և նրանք հնարավոր է, որ որոշակի սոցիալական ազդեցությունների դաշտում են »,-ասաց Հարությունյանը:
Նա նկատեց, որ իրականում դատավորի անկախությունը միայն «հեռախոսային անկախությունը» չէ, կան այն բոլոր նախադրյալները, որոնց պարագայում դատավորը կարող է լիարժեք անկախ գործել: Այդ պարագաները բազմաթիվ են: «Հիմա մենք առանձնացրել ենք մոտ 32 առաջնահերթություն, որոնց համակարգային լուծման պարագայում կարող ենք ստեղծել երաշխիքների դաշտ»,-ասաց Հարությունյանը:
Անդրադառնալով պաշտոնյաների հեռախոսային գաղտնալսման դեպքերին ու ձայնագրության բովանդակությանը՝ Հարությունյանն ասաց, որ ցանկացած միջամտություն մտահոգություն է, սակայն այդ միջամտության բնույթը՝ բովանդակությունը պետք է բացահայտվի: «Առաջին քայլը, որ մենք արեցինք, փորձեցինք զրուցել դատավորի հետ: Դատավորն էլ գրավոր հայտարարություն արեց, որ ինքը որևէ կոմունիկացիայի մեջ չի մտել: ԲԴԽ-ն օրենքով սահմանված կարգով միայն դատավորի դիմումի առկայության պարագայում կարող է որոշակի քայլեր անել»,-նշեց նա։
2018 թվականի սեպտեմբերի 11-ին էլեկտրոնային լրատվության միջոցներում տարածվել է ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Արթուր Վանեցյանի և ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության պետ Սասուն Խաչատրյանի միջև տեղի ունեցած հեռախոսազրույցի ձայնագրությունը:Ավելի ուշ գաղտնալսել էին նաև Նիկոլ Փաշինյանին ու Արթուր Վանեցյանին:

Supreme Judicial Council doesn’t enter into communication with judges on any judicial case
YEREVAN, JANUARY 28, ARMENPRESS. The Supreme Judicial Council rules out any interference to justice, President of the Supreme Judicial Council Gagik Harutyunyan told reporters today, reports Armenpress.
“The Supreme Judicial Council rules out any interference to justice. And we absolutely do not enter into any kind of communication regarding any judicial case. I am confident that there is also such an attitude by the political leadership. But eventually, the judges are also persons and they maybe are in the field of certain social influences”, he said.
He noted that the independence of the judge is not only the “telephone independence”, there are all preconditions which enable the judge to act completely independently. “We have now specified nearly 32 priorities the coordinated solution of which will allow to create a field of guarantees”, Harutyunyan said.
Commenting on the wiretapping cases of officials and the content of recording, Gagik Harutyunyan said any interference is concerning, but the content of that interference should be disclosed. “The first step we did, we tried to talk to the judge. He made a written statement that he has not been in any kind of communication”, he said.