Չինաստանում գտել են աշխարհի ամենախոր երկնագույն անցքը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանի Շրջակա միջավայրի օվկիանոսային կանխատեսման պետական կենտրոնը հրապարակել Է չափումների արդյունքները Սանշա քաղաքի տարածքում (Պարասելյան կղզիներ, Հայնանի հարավային նահանգ) վիթխարի բնական ջրամբարում: Մասնագետները պարզել են, որ այդ վիթխարի բնական ջրհորի խորությունը 300 մետրից փոքր-ինչ ավելի Է եւ գերազանցում Է նախկին ռեկորդակրին՝ Դինա երկնագույն անցքին Բահամյան կղզիներում (շուրջ 200 մետր), տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Խորջրյա քարայրի, որի պաշտոնական աշխարհագրական անվանումը Յունլե («Հավերժական բերկրանք») Է, մակերեւույթին տրամագիծը հասնում Է 130 մետրի եւ, ընկղմվելու համեմատ նեղանում Է մինչեւ 36 մետր: Ինչպես պնդում են գիտնականները, այդ տեկտոնական ձագարափոսը գետնի տակ չի միանում հարակից Հարավչինական ծովի ջրատարածքին: Այդուհանդերձ, այնտեղ բնակվում են ավելի քան 20 տեսակի ծովային ձկներ եւ կենդանիներ:
«Այդ երկնագույն անցքը գիտական, պատմական եւ մշակութային մեծ արժեք Է ներկայացնում իրենից»,- Օվկիանոսային կանխատեսման պետական կենտրոնում մեկնաբանել են այդ երկրաբանական ֆենոմենի նշանակալիությունը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:

В Китае нашли глубочайшую в мире голубую дыру
Государственный центр океанического прогнозирования окружающей среды Китая опубликовал результаты измерений в огромном естественном резервуаре с водой на территории города Саньша (Парасельские острова, южная провинция Хайнань). Специалисты установили, что глубина этого гигантского природного колодца составляет чуть более 300 м и превышает глубину прежнего рекордсмена - голубую дыру Дину на Багамских островах (около 200 м), сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
На поверхности диаметр глубоководной пещеры, официальное географическое название которой - Юнълэ ("Вечная радость"), достигает 130 м и, по мере погружения, сужается до 36 м. Как утверждают ученые, эта тектоническая воронка не сообщается под землей с акваторией прилегающего Южно-Китайского моря, в ней живет более 20 видов морских рыб и животных.
"Эта голубая дыра представляет собой большую научную, историческую и культурную ценность", - прокомментировали в госцентре океанического прогнозирование значимость данного геологического феномена.