Երևանում 250ՄՎտ հզորությամբ նոր էլեկտրակայանի կառուցման գործընթացն առաջիկայում կմեկնարկի
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունը հավանություն տվեց ՀՀ կառավարության, «Արմփաուեր» ՓԲԸ-ի և «Ռենկո Ս․Պ․Ա»-ի միջև կնքված շրջանակային համաձայնագրի համաձայն ուղղակի պայմանագրին: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, ըստ հիմնավորման, պայմանագիրը հնարավորություն կտա կառուցապատողին սկսել «Երևանի ՋԷԿ» ՓԲԸ‑ի գործող ՋԷԿ-ի հարևանությամբ, գազային վառելիքով աշխատող կոմբինացված ցիկլով 250ՄՎտ հզորությամբ նոր էլեկտրակայան կառուցելու և շահագործելու իրականացման գործընթացը։
Կայանի կառուցումը նախատեսվում է սկսել ֆինանսական ամփոփումից անմիջապես հետո, որը պետք է տեղի ունենա 2 ամսվա ընթացքում՝ հաշվված ՓՎՇՀ‑ի երկկողմանի կնքման ամսաթվից:
Ծրագրի իրականացման վրա կներդրվի 250 մլն ԱՄՆ դոլար։ Շինարարությունը կտևի մոտ 26 ամիս, որում կներգրավվի 1000-1200 մարդ։
Կայանի շահագործման ժամանակ կստեղծվի մոտ 200-230 բարձր վարձատրությամբ աշխատատեղ, որոնցից 50-70 արդեն կայանի շինարարության ընթացքում կգործուղվեն Գերմանիա՝ Siеmens ընկերությունում համապատասխան վերապատրաստում անցնելու և որակավորում ստանալու համար։

Construction of new power station in Yerevan to launch soon
YEREVAN, JANUARY 17, ARMENPRESS. The government approved the direct contract in accordance with the framework agreement signed between the government, ArmPower CJSC and RENCO S.p.A. (Italy), reports Armenpress.
The contract will allow the constructer to launch the process of building and operating a new 250 MW gas-fueled combined cycle electricity station in Yerevan.
The construction of the station is expected to begin after a financial summary which will take place within two months.
250 million USD will be invested for the implementation of the program.
The construction will last 26 months and will involve 1000-1200 people.
Nearly 200-230 jobs with high salaries will be created during the operation of the plant, 50-70 of whom will pass a respective training and qualification in the German Siemens during the construction of the plant.