Մեյը համախմբման կոչ է արել քաղաքական ուժերին՝ ԵՄ-ից դուրս գալու հանրաքվեի արդյունքներն իրագործելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը հանդես Է եկել բոլոր կուսակցությունների համախմբման կոչով, որպեսզի կենսագործեն Եվրամիությունից դուրս գալու հանրաքվեի արդյունքները, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Եկել Է համախմբվելու ժամանակը՝ ազգային շահերն անկյունաքար դարձնելու եւ հանրաքվեի արդյունքները կենսագործելու համար»,- հայտարարել Է վարչապետն ազգին հղած ուղերձում:
Դրանից առաջ խորհրդարանում քվեարկություն Է անցկացվել կառավարությանը վստահության քվե հայտնելու, որը նախաձեռնել Էր Լեյբորիստական կուսակցության առաջնորդ Ջերեմի Քորբինը: Վստահությանը դեմ Է քվեարկել 306 պատգամավոր, կողմ՝ 325 խորհրդարանական:
Ուղերձում Մեյը նշել Է, որ մտադիր Է «մոտ օրերս հանդիպումներ անցկացնել բարձրաստիճան խորհրդարանականների եւ կառավարության ներկայացուցիչների հետ»: Վարչապետը հայտնել Է, որ արդեն այդ հարցերը քննարկել Է մի քանի կուսակցությունների հետ, սակայն իր գլխավոր ընդդիմախոսը՝ Ջերեմի Քորբինը, հրաժարվել Է քննարկումից, հաղորդել Է «Ինտերֆաքսը»:

Мэй призвала британские партии к сплочению для реализации результатов референдума о выходе из ЕС
Премьер-министр Великобритании Тереза Мэй выступила с призывом о сплочении всех партий для того, чтобы претворить в жизнь результаты референдума о выходе из ЕС, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
"Настало время для того, чтобы сплотиться, чтобы поставить во главу угла национальные интересы и претворить в жизнь итоги референдума", - заявила премьер в обращении к нации.
Перед этим в парламенте состоялось голосование по вотуму доверия правительству, инициированному лидером Лейбористской партии Джереми Корбином. Против доверия проголосовали 306 депутатов, за - 325 парламентариев.
По ее словам, она намерена провести встречи "с высокопоставленными парламентариями и представителями правительства в ближайшие дни".
В обращении премьер сообщила, что уже обсудила эти вопросы с некоторыми партиями, однако ее главный оппонент - Корбин - отказался от обсуждения.