2018 թվականին Եվրամիության երկրներ են ժամանել 150 հազար միգրանտներ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2018 թվականին մոտավորապես 150 հազար միգրանտներ են ժամանել Եվրամիության երկրներ, ինչը մեկ քառորդով պակաս Է 2017 թվականի ցուցանիշի համեմատությամբ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հունվարի 15-ին Եվրոպական խորհրդարանում հայտնել Է Մելանյա-Գաբրիելա Չոթը՝ հունվարին ԵՄ-ի Նախարարների խորհրդի նախագահի պաշտոնն ստանձնած Ռումինիայի ներկայացուցիչը:
Եվրախորհրդարանի լիագումար նստաշրջանի նիստերի հեռարձակումը Համացանցի միջոցով իրականացնում Է Եվրոպական հանձնաժողովի տեսածառայությունը:
«Միջերկրական ծովի գոտում միգրացիայի հետ կապված իրադրությունը վերջին տարիներին զգալիորեն բարելավվել Է: Այդ մասին վկայում են եվրոպական աշխարհամաս ժամանած միգրանտներին վերաբերող տվյալները. 2018 թվականին նրանք 150 հազար Էին, ինչը մեկ քառորդով նվազում Է 2017 թվականի իրադրության մոակարդակի համեմատությամբ: Դա ամենացածր մակարդակն Է վերջին հինգ տարվա ընթացքում»,- ընդգծել Է Չոթը: «Ընդ որում՝ 2018 թվականի ցուցանիշը 92 տոկոսով ցածր Է միգրացիոն հոսքի այն բարձրակետից, որը դիտվել Է ճգնաժամային 2015 թվականին: Այդ ամենը ցույց Է տալիս, որ հանգուցային երկրների հետ գլոբալ գործողությունները եւ համագործակցությունը գործուն են եւ պետք Է շարունակվեն»,-նշել Է ԵՄ-ի Նախարարների խորհրդի ներկայացուցիչը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В 2018 году в страны Евросоюза прибыли 150 тыс. мигрантов
Около 150 тыс. мигрантов прибылив страны ЕС в 2018 году, что на четверть меньше по сравнению с показателем 2017 года. Об этом сообщила в Европейском парламенте во вторник Меланиа-Габриела Чот, представитель Румынии, заступившей в январе на пост председателя в Совете министров ЕС. Трансляцию заседаний пленарной сессии Европарламента ведет через интернет видеослужба Европейской комиссии, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Ситуация с миграцией в зоне Средиземного моря значительно улучшилась в последние годы. Об этом свидетельствуют данные о прибывших на европейский континент мигрантах: в 2018 году их было 150 тысяч, что представляет собой снижение на одну четверть по сравнению с уровнем ситуации 2017 года. Это самый низкий уровень за последние пять лет", - подчеркнула Чот.
"При этом показатель 2018 года на 92% ниже того пика миграционного потока, который наблюдался в кризисном 2015 году. Все это указывает на то, что глобальные действия и сотрудничество с ключевыми странами являются действенными и должны быть продолжены", - отметила представитель Совета министров ЕС.