ԵՄ-ն անկարող Է հակաիրանական պատժամիջոցների շրջանցման մեխանիզմ գործարկել. Իրանի ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական երկրները չեն տիրապետում ֆինանսական հաշվարկների մեխանիզմի գործարկման անհրաժեշտ ենթակառուցվածքի, որը կոչված Է փոխարինել SWIFT համակարգը եւ շրջանցել Թեհրանի դեմ սահմանված ԱՄՆ-ի պատժամիջոցները: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հունվարի 14-ին հայտարարել Է Իրանի ԱԳ նախարարության ներկայացուցիչ Բահրամ Ղասեմին:
«Մեր կարծիքով, եվրոպացիները կցանկանային ավարտել մեխանիզմի ստեղծման աշխատանքը, բայց այդ գործընթացը խիստ ձգձգվել Է: Եվրոպան ցույց Է տվել, որ չի տիրապետում այնպիսի քանակությամբ անհրաժեշտ ենթակառուցվածքի, որը բավարար կլինի այդ ֆինանսական կապուղին գործարկելու համար»,-Tasnim գործակալությունը մեջբերում Է Ղասեմիի խոսքը: Նա հավելել Է, որ «ԵՄ-ն մշտապես գտնվում Է ԱՄՆ-ի ճնշման ներքո»:
Դիվանագետի խոսքով՝ «ամերիկացիներն ամեն ինչ անում են, որպեսզի խանգարեն այդ համագործակցությանը: «Անշուշտ, մենք դժգոհ ենք եւ եվրոպացիներին հիշեցրել ենք, որ շարունակում ենք աշխատել այլընտրանքային ուղղություններով: Նրանք չափազանց երկար են աշխատում մեխանիզմի վրա, եւ մենք տեսնում ենք հարցը լուծելու նրանց անկարողությունը»,- նշել Է նա, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

МИД Ирана указал на неспособность ЕС запустить механизм обхода антииранских санкций
Европейские страны не обладают необходимой инфраструктурой для запуска механизма финансовых расчетов, призванного заменить систему SWIFT и обойти санкции США против Тегерана. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом в понедельник заявил представитель МИД Ирана Бахрам Гасеми.
"По нашему мнению, европейцы хотели бы завершить работу над механизмом, но этот процесс сильно затянулся. Европа продемонстрировала, что не обладает необходимой инфраструктурой в количестве, достаточном для запуска этого финансового канала", - приводит агентствоTasnimслова Гасеми. Он добавил, что "ЕС постоянно находится под давлением со стороны США".
По словам дипломата, "американцы делают все, чтобы помешать такому сотрудничеству". "Разумеется, мы недовольны и напомнили европейцам, что продолжаем работать по альтернативным направлениям. Они слишком долго работают над механизмом, и мы видим их неспособность решить вопрос", - отметил он.