Ֆրանսիայի բնակչությունը կորցնում Է վստահությունը քաղաքական գործիչների եւ իշխանության ինստիտուտների նկատմամբ. հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիացիներն ավելի ու ավելի բացասական են գնահատում բոլոր մակարդակների քաղաքական գործիչների գործունեությունն իրենց երկրում եւ պետական հաստատությունների աշխատանքը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, վկայում են հասարակական կարծիքի արդյունքները, որոնք հունվարի 11-ին հրապարակել Է Le Figaro թերթը:
«Վստահության տարեկան վարկանիշ» անվանումը կրող հարցումն արդեն տասներորդ անգամ Ֆրանսիայում անցկացվել Է Opinion Way եւ Cevipof (Քաղաքական կյանքի ուսումնասիրման կենտրոն) ծառայությունների կողմից: Հավաքված տվյալները վկայում են, որ տարվա ընթացքում նախագահական իշխանության ինստիտուտի նկատմամբ վստահության մակարդակն ընկել Է 13 տոկոսային կետով՝ մինչեւ 23 տոկոս: Վստահության ցուցանիշը որոշ չափով բարձր Է խորհրդարանի պատգամավորների նկատմամբ՝ 31 տոկոս (նվազումը՝ 4 տոկոսային կետ):
Ընդսմին ֆրանսիացիները, ինչպես եւ անցած տարիներին, շարունակում են վստահել իրենց քաղաքագլուխներին. նրանց նկատմամբ վստահության մակարդակը 58 տոկոս Է, ինչը նախորդ ցուցանիշից բարձր Է 1 տոկոսային կետով: Պետական կազմակերպությունների եւ հաստատությունների նկատմամբ վերաբերմունքի վարկանիշի ամենացածր նշագծին քաղաքական կուսակցություններն են, որոնց վստահում Է հարցվածների 9 տոկոսը, ինչպես եւ մեկ տարի առաջ: Ցածր վստահության գոտում են մնում ԶԼՄ-ները՝ 23 տոկոս ցուցանիշով, ինչը նախորդին զիջում Է 1 տոկոսային կետով:
Ընդսմին արհմիություններն ստացել են ձայների 27 տոկոսը, ինչպես եւ բանկերը: Այս վարկանիշի վերին մասում տեղ են զբաղեցրել հիվանդանոցները (78 տոկոս, պլյուս 2 տոկոսային կետ), բանակը (74 տոկոս, պլյուս 2 տ.կ.) եւ ոստիկանությունը (74 տոկոս, պլյուս 1 տ.կ.): Քաղաքական գործիչներից առաջին տեղում «Ազգային միավորման» առաջնորդ Մարին լե Պենն Է՝ վստահության 25 տոկոս եւ անվստահության 70 տոկոս ցուցանիշով: Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը երրորդ տեղում Է, նա զիջում Է նաեւ վարչապետ Էդուար Ֆիլիպին, որի վստահության մակարդակը 20 տոկոս Է:
Հարցման համաձայն, հիմնական զգացումները, որոնք ֆրանսիացիների մեջ առաջացնում Է երկրի քաղաքական կյանքը, հոգնածությունն Է դրա իրադարձություններից, խառնաշփոթությունը, անվստահությունն ու վախը: Դրանց բաժին Է ընկնում պատասխանների 81 տոկոսը, ինչը 4-ից մինչեւ 7 տոկոսային կետով գերազանցում Է նախորդ ցուցանիշը: Ընդսմին դրական զգացումներ՝ հետաքրքրություն, հույս, ոգեւորություն ու դրական տրամադրվածություն, Ֆրանսիայի քաղաքական կյանքն առաջացնում Է հարցվածների միայն 17 տոկոսի մեջ: Ընդ որում՝ 85 տոկոսը (պլյուս 1 տ.կ.) վստահ Է, որ քաղաքական գործիչները «չեն հետաքրքրվում հասարակ մարդկանց կարծիքով»: Միեւնույն ժամանակ, պատասխանելով անկետայի հարցերին, հարցման մասնակիցների 55 տոկոսը նշել Է, որ պատրաստ Է մասնակցել ցույցերի՝ ի պաշտպանություն իրենց գաղափարների (ցուցանիշի ավելացումը կազմել Է 4 տ.կ.): Հարցումն անցկացվել Է 2018 թվականի դեկտեմբերի 13-ից 24-ը: Դրան մասնակցել Է 18-ից բարձր տարիքի 2116 մարդ, որոնք ներառված են ընտրացուցակներում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Опрос: население Франции теряет доверие к политикам и институтам власти
Французы все более негативно оценивают деятельность политиков всех уровней в своей стране и работу государственных институтов. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом свидетельствуют результаты опроса общественного мнения, опубликованного в пятницу газетойLe Figaro. Опрос под названием "Ежегодный рейтинг доверия" был проведен уже в 10-й раз во Франции службами Opinion Wayи Cevipof (Центр исследования политической жизни).
Собранные данные указали на то, что уровень доверия к институту президентской власти упал за год на 13 процентных пунктов (п.п.), до 23%. Несколько выше показатель доверия населения к депутатам парламента - 31%, снижение на 4 п.п. При этом французы, как и в прошлые годы, продолжают доверять мэрам своих городов: поддержка находится на высоком уровне в 58%, увеличение на 1 п.п.
В самом низу рейтинга отношения к государственным организациям и институтам находятся политические партии: им доверяют всего 9% респондентов, как и годом ранее. В зоне низкого доверия остаются и СМИ с показателем в 23%, понижение на 1 п.п. Профсоюзы получили при этом 27% голосов, как и банки. В верхней части этого рейтинга находятся больницы (78%, плюс 2 п.п.), армия (74%, плюс 2 п.п.) и полиция (74%, плюс 1 п.п.).
Из политиков на первом месте находится лидер "Национального объединения" Марин Ле Пен с показателем доверия в 25% и недоверия в 70%. Президент Франции Эмманюэль Макрон на третьем месте: он уступает еще и премьер-министру Эдуару Филиппу, располагая поддержкой на уровне 20% при 76% голосов против.
Согласно опросу, основными чувствами, которые вызывает у французов политическая жизнь в стране, являются усталость от ее событий, замешательство, недоверие и страх: на них приходится 81% ответов с приростом от 4 до 7 п.п. Причем положительные чувства - интерес, надежду, энтузиазм и позитивный настрой - политическая жизнь Франции вызывает лишь у 17% респондентов. При этом 85% (плюс 2 п.п.) уверены, что политики "не интересуются мнением простых людей". В то же время, отвечая на вопросы анкеты, 55% опрошенных указали, что готовы принять участие в манифестациях в защиту своих идей (увеличение показателя на 4 п.п.).
Опрос был проведен с 13 по 24 декабря 2018 года на основе репрезентативной выборки в 2 116 человек среди людей, которые внесены в избирательные списки и страше 18 лет.