Իրանը երկու արբանյակ կարձակի սեփական արտադրության հրթիռակիրներով
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանը պլանավորում Է առաջիկա շաբաթներին երկու արբանյակ արձակել սեփական արտադրության հրթիռակիրներով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին հայտարարել Է հունվարի 10-ին կայացած հիշատակի արարողության ժամանակ, որը նվիրված Էր երկրի նախկին նախագահ Ալի Աքբար Հաշեմի Ռափսանջանիի (1989-1997 թվականներ) մահվան երկրորդ տարելիցին:
«Առաջիկա շաբաթներին հայրենական արտադրության հրթիռակիրները տիեզերք դուրս կբերեն երկու արբանյակ»,- Ռոուհանիի խոսքը մեջբերում Է Tasnim գործակալությունը: Նա հավելել Է, որ «Իրանը հպարտանում Է քաղաքացիական եւ պաշտպանական նշանակության իր հրթիռներով»: Նախագահն ընդգծել Է, որ «երկրի ներկայիս պաշտպանական կարողությունները Ռաֆսանջանիի վաստակն են»: «Հենց նա Էր առաջինը, ով կարգադրություն արեց (միջուկային փորձարկումների համար) ցենտրիֆուգներ բերել Իրան՝ դրա շուրջ պայմանավորվելով Պակիստանի հետ»,- հավելել Է քաղաքական գործիչը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Иран в ближайшее время запустит два спутника на отечественных ракетах-носителях
Иран планирует запуск двух спутников на ракетах-носителях собственного производства в ближайшие недели. Об этом в четверг заявил президент Ирана Хасан Роухани во время памятной церемонии, посвященной второй годовщине смерти бывшего президента страны Али Акбара Хашеми Рафсанджани (1989 - 1997 годы).
"В ближайшие недели ракеты-носители отечественного производства выведут в космос два спутника", - приводит агентствоTasnimслова Роухани. Он добавил, что "Иран гордится своими ракетами гражданского и оборонного назначения",сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Президент подчеркнул, что "нынешние оборонные способности страны - это заслуга Рафсанджани". "Именно он был первым, кто отдал распоряжение привезти в Иран центрифуги [для атомных испытаний], договорившись для этого с Пакистаном", - также отметил политик.