Դեսպան Ղալաչյանը հանդիպումներ է ունեցել Ղազախստանի ԱԳ և ՆԳ նախարարների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղազախստանում ՀՀ դեսպան Գագիկ Ղալաչյանը հունվարի 6-ին հանդիպումներ է ունեցել ՂՀ ԱԳ նախարար Բեյբութ Ատամկուլովի (Атамкулов Бейбут Бакирович), իսկ հունվարի 9-ին՝ ՂՀ ՆԳ նախարար Կալմուխանբեթ Քասիմովի (Касымов Калмуханбет Нурмуханбетович) հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, ի թիվս երկկողմ համագործակցության օրակարգի մի շարք հարցերի՝ հանդիպումների ընթացքում կողմերը քննարկել են Կարագանդայում տեղի ունեցած միջադեպը, դրան հաջորդած իրադարձությունները՝ միանշանակ արձանագրելով, որ այն կրել է կենցաղային բնույթ, ինչին ազգամիջյան նրբերանգ տալու փորձերը դատապարտելի են և անընդունելի:
Հղում անելով ՂՀ-ում ՀՀ դեսպանության կողմից հունվարի 3-ին տարածված, դրան հետևած ՀՀ ԱԳ փոխնախարարի հայտարարություններին, երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարների, ինչպես նաև ուժային կառույցների ղեկավարների միջև տեղի ունեցած շփումներին՝ կողմերը կարևորել են ՂՀ-ում ՀՀ դեսպանության ու ՂՀ իշխանությունների միջև ուղիղ կապի շարունակականության պահպանումը:

YEREVAN, JANUARY 10, ARMENPRESS. Armenia’s Ambassador to Kazakhstan Gagik Ghalachyan has held meetings with the country’s foreign minister Beybut Atamkulov and interior minister Kalmukhanbet Kasimov on January 6 and January 9 respectively, according to a press release of the Armenian foreign ministry.
“In addition to a number of issues of the bilateral cooperation agenda, the sides discussed the incident that took place in Karaganda, the subsequent developments, by unequivocally noting that it [incident] had a household nature, and attempts on [making it appear] of ethnic [nature] are condemnable and unacceptable. Citing the January 3 statement of the Armenian embassy in Kazakhstan, and the statements of the Deputy Minister of Foreign Affairs of Armenia that followed it, the discussions between the foreign ministers of the two countries as well as heads of [security] structures - the sides attached importance to maintaining continuity of direct contact between the Armenian embassy in Kazakhstan and Kazakh authorities,” the Armenian foreign ministry said in a press release.